کلینتون: تهدید علیه پاکستان افزایش یافته است

Image caption هیلاری کینتون گفت اراده مشترک آمریکا و بریتانیا علیه طالبان قوی و روشن است

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است حمله پیکارجویان به مجتمع ستاد فرماندهی ارتش پاکستان ثابت می کند تهدیدها علیه حاکمیت در این کشور رو به افزایش بوده است.

هیلاری کلینتون در جریان سفری به لندن، پایتخت بریتانیا، گفت علیرغم این حمله آمریکا همچنان مطمئن است که دولت پاکستان بر قدرت هسته ای این کشور تسلط کامل دارد.

این حمله، که صبح شنبه (10 اکتبر)، آغاز و به محاصره تبدیل شد، چند ساعت پیش و پس از آزاد شدن گروگان ها به پایان رسید.

گزارشگران می گویند این حمله رهبران پاکستان را به شدت خجلت زده کرده است.

خانم کلینتون روز یکشنبه (11 اکتبر) در کنفرانس خبری مشترک با همتای بریتانیایی خود گفت: "روز گذشته یادآور دیگری بود که افراط گرایان ... به طور فزاینده حکومت پاکستان را تهدید می کنند. اما ما مدرکی ندیده ایم که ثابت کند آنها در شرف به دست گرفتن اختیارات این کشور هستند."

او افزود: "ما اطمینان داریم دولت پاکستان و ارتش کنترل سلاح های اتمی این کشور را در دست دارند."

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت پاکستان با "تهدیدی آشتی ناپذیر" روبروست اما احتمال این که قدرت اتمی این کشور به دست تروریست ها بیافتد، وجود ندارد.

دو مقام در دیداری که در لندن داشته اند همچنین بر مشترک بودن جنبه های دیگری از سیاست های خارجی آمریکا و بریتانیا تاکید کردند:

- خانم کلینتون گفت اراده مشترک بریتانیا و آمریکا علیه طالبان "قوی و روشن است" و دو کشور مصمم هستند با دولت جدید افغانستان همکاری کنند

- خانم کلینتون هشدار داد که جامعه بین المللی تا "ابد" صبر نخواهد کرد تا دولت ایران به تعهداتش در مورد برنامه هسته ای عمل کند. آقای میلیبند گفت ایران هرگز چنین فرصت خوبی را به دست نخواهد آورد که روابط عادی با بقیه جهان برقرار کند.

عملیات بزرگ

صبح روز یکشنبه نیروهای امنیتی پاکستان بیش از چهل گروگان را که در مقر ستاد فرماندهی ارتش در شهر راولپندی گروگان گرفته شده بودند، آزاد کرد.

مقام های پاکستان گفته اند سه تن از گروگان ها و دو سرباز در این عملیات کشته شده اند. چهار پیکارجو و شش سرباز نیز در حمله صبح شنبه کشته شدند.

ژنرال عطار عباس، سخنگوی ارتش گفت که نیروهای امنیتی در یورشی که سحرگاه امروز انجام داده اند با مقاومت پیکارجویان مواجه شدند.

به گفته ژنرال عباس، آنها گروگان ها را در یک اتاق پیدا کرده اند. یک پیکارجوی طالبان که جلیقه ای حامل مواد منفجره به تن داشته است نگهبان آنها بوده است.

حمله روز شنبه در آستانه حمله بزرگ ارتش پاکستان علیه طالبان صورت گرفت.

این حمله همچنین یک روز پس از انفجار در «بازار خیبر» در پیشاور رخ داد. در انفجار پیشاور دستکم ۱۵۰ نفر کشته و زخمی شدند.

چند روز پیش از این انفجار در پیشاور- در اثر یک حمله انتحاری به دفتر برنامه جهانی غذا وابسته با سازمان ملل متحد در اسلام آباد- تعدادی کشته و زخمی شدند.

حمله به اسلام آباد ساعاتی پس از آن بود که حکیم الله محسود -- رهبر تازه تحریک طالبان پاکستان -- برای اولین بار با تعدادی از خبرنگاران دیدار کرده و گفته بود که آنها «انتقام کشته شدن رهبر خود بیت الله محسود» را خواهند گرفت.

مطالب مرتبط