اوباما وعده داد همجنس گرایان آزادانه وارد ارتش شوند

Image caption بسیاری از جمله همجنس گرایان در آمریکا منتظرند آقای اوباما به وعده های انتخاباتی خود عمل کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بار دیگر وعده داده است به سیاست "نگو و نپرس" در ارتش این کشور که اجازه نمی دهد زنان و مردان همجنس گرا علنا به این نیروها بپیوندند، پایان دهد.

اما اولین نطق آقای اوباما در این باره در مقام ریاست جمهوری آمریکا باعث دلسردی برخی از فعالان حقوق همجنس گرایان شده چون رئیس جمهوری این کشور ضرب الاجلی را در این خصوص تعیین نکرده است.

باراک اوباما تحت فشار زیادی بوده است که به وعده های انتخاباتی خود عمل کند و یکی از بزرگترین و بحث برانگیزترین این وعده ها پایان سیاست ارتش آمریکا در مورد همجنس گرایان بوده است.

سیاست "نگو و نپرس" پانزده سال پیش و به رغم تلاش های بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت به قانون تبدیل شد و ورود زنان و مردان همجنس گرا به ارتش را به صورت علنی امری ممنوع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در نطقی که خطاب به گردهمایی "کمپین حقوق بشر"، نهضت حقوق مدنی همجنس گرایان، ایراد کرد، گفت: "در حالی که پیشرفت در این زمینه به دلیل مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم بیش از آن که دلخواه شماست طول کشیده، در باره سمت و سویی که حرکت می کنیم و مقصدی که به آن خواهیم رسید، تردید نکنید."

او افزود: "شما زمانی را خواهید دید که ما به عنوان یک ملت بالاخره رابطه میان دو مرد و یا دو زن را همان گونه واقعی و ستودنی بسنجیم که رابطه میان یک مرد و یک زن را ارزیابی می کنیم."

اما به رغم استقبال گرم شرکت کنندگان در این گردهمایی برخی از فعالان حقوق همجنس گرایان از این که آقای اوباما جدول زمانی مشخصی را برای این تغییر اعلام نکرده است، دلخورند.

دنی اینگرام، یکی از اولین سربازانی که به خاطر سیاست "نگو و نپرس" وادار شد از ارتش بیرون بیاید، هنوز به حمایت رئیس جمهوری آمریکا از حقوق همجنس گرایان ایمان دارد: "آقای اوباما منتظر زمانی است که شاید مخالفت ها کمتر شده باشد اما من فکر نمی کنم که او با اعتراضاتی که بیل کلینتون با آن مواجه بود، روبرو شود."

به گفته مادلین موریس، گزارشگر بی بی سی، در حالی که رئیس جمهوری آمریکا با مشکلات دو جنگ، بحران اقتصادی و چالش بیمه درمانی در این کشور روبروست اگر هر چه سریعتر در ارتباط با وعده های خود در مورد افزایش حقوق همجنس گرایان اقدامی نکند با این خطر مواجه می شود که یکی از مهمترین گروه های هوادار خود را دلسرد کند.

مطالب مرتبط