رئیس جمهور ارمنستان به ترکیه می رود

Image caption سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان اعلام کرد که برای شرکت در مسابقه فوتبال میان کشورش و ترکیه به بورسا در شمال غربی ترکیه سفر می کند.

این سفر در پاسخ به سفر عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه به ارمنستان در شهریور سال گذشته صورت می گیرد.

بازی برگشت ارمنستان و ترکیه در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 صورت می گیرد. بازی رفت در ایروان با پیروزی ترکیه همراه شد.

آقای سرکیسیان پس از دیدار با دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه در مسکو گفت هیچ دلیلی برای عدم پذیرش دعوت عبدالله گل وجود ندارد و در صورتی که در روز آینده اتفاق خاصی نیفتد، او به ترکیه سفر خواهد کرد.

دو کشور روز شنبه توافق نامه ای برای عادی سازی روابط امضا کردند. این توافق نامه برای اجرایی شدن نیاز به تائید پارلمان های دو کشور دارد.

اعلام سفر آقای سرکیسیان به ترکیه در حالی صورت می یگرد که روز گذشته، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای بازگشایی مرز با ارمنستان پیش شرط قائل شده و گفته بود تا زمانی که ارمنستان از مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان که در تصرف خود دارد، عقب نشینی نکند، ترکیه نمی تواند نسبت به بازگشایی مرزهای خود با ارمنستان رویه مثبتی در پیش بگیرد.

آقای سرکیسیان گفت که آقای اردوغان این اظهارات را برای مخاطبانش در جمهوری آذربایجان بیان کرده و افزود اگر ترکیه نمی خواهد این توافق نامه را در پارلمان تائید کند، چرا در وهله اول آن را امضا کرد.

ترکیه در زمره اولین کشورهایی قرار داشت که استقلال ارمنستان را پس از فروپاشی شوروی سابق به رسمیت شناخت اما این کشور به چند دلیل از برقراری رابطه با ارمنستان امتناع ورزید و مرز زمینی خود را دو سال پس از استقلال ارمنستان به روی آن کشور بست.

ترکیه می گوید ارمنستان تمامیت ارضی آن کشور را به رسمیت نمی شناسد اگرچه مقام های ارمنستان می گویند که هیچ مقام دولتی تا کنون دراین باره سخنی نگفته است.

ترکیه همچنین خواهان آن است که ارمنستان از تلاش های بین المللی گسترده خود برای شناسایی کشتار ارامنه در سال 1915 در زمان امپراتوری عثمانی به عنوان قتل عام دست بردارد.

بیش از 10 کشور و چند سازمان بین المللی و تعداد زیادی از مورخان غربی اين کشتار را قتل عام نامیده اند. ترکیه این اتهام را رد می کند و می گوید که گروهی از ارامنه و ترک ها در شرایط بحرانی حاکم بر جنگ جهانی اول به دلایل مختلف از جمله بیماری و گرسنگی کشته شدند.

ترکیه همچنین به دلیل جنگ قره باغ که میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان درگرفت و منجر به اشغال بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شد، از برقراری رابطه با ارمنستان خودداری کرده است.

ملی گرایان ارمنی و ترک با توافق نامه امضا شده میان دو کشور مخالف هستند.جمهوری آذربایجان نیز از این توافق نامه به شدت انتقاد کرده و هشدار داده که بازگشایی مرز میان ارمنستان و ترکیه می تواند منجر به بی ثباتی در منطقه شود.

مطالب مرتبط