سازمان ملل احتمال تعویق انتخابات عراق را مطرح کرد

Image caption انتخابات سراسری عراق در ژانویه 2010 برگزار می شود

اد ملکرت، نماینده وِیژه سازمان ملل در عراق نگرانی خود را از ناکامی مجلس عراق در تصویب قانون انتخابات ابراز کرده است.

قرار بود نمایندگان مجلس عراق در نشست های خود، قانون جدید انتخابات را بررسی کرده و آن را به تصویب برسانند.

اختلافات سیاسی تاکنون مانع از آن شده تا گروه های سیاسی به تفاهمی در باره اعمال تغییراتی در قانون انتخابات دست یابند.

انتخابات سراسری عراق قرار است ژانویه سال آینده برگزار شود . برخی گروه ها از مدتها پیش دست به تشکیل اتئلاف برای حضور در این انتخابات زده اند.

این انتخابات از سوی بسیاری مهم قلمداد می شود.

آقای ملکرت که هلندی است، در اقدامی غیر معمول گفت اگر مجلس عراق قانون جدید را تصویب نکند، این انتخابات باید به تعویق بیفتد.

سازمان ملل و کمیسیون عالی انتخابات عراق که مشترکا در زمینه این انتخابات همکاری می کنند و مسئولیت برپایی آن را دارند، از مجلس عراق خواسته اند تا پایان این هفته، قانون اصلاح شده انتخابات را تصویب کند.

به گفته ناظران چنین اقدامی خلاف قانون اساسی خواهد بود و می تواند مانع از اجرای طرح باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای خروج نیروهای رزمی آمریکا از عراق در ماه اوت سال آینده شود.

آمریکا به دقت تحولات انتخاباتی را زیر نظر دارد و این انتخابات را گامی در جهت ثبات عراق و تقویت نهادهای این کشور می داند.

اختلافات گروه های سیاسی عراق به حداقل سن کاندیداها و میزان تحصیلات آنها بر می گردد. همچنین در مورد حوزه انتخاباتی هر کاندیدا نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد.

در مورد شهر کرکوک در شمال عراق نیز مناقشاتی وجود دارد. هنوز مشخص نیست آیا مردم باید به فهرست احزاب رای دهند یا به طور جداگانه به کاندیداها رای دهند.

مطالب مرتبط