اتهامات تروریستی علیه فیزیکدان فرانسوی

سرن
Image caption فرد دستگیر شده در آزمایشگاه های سرن کار می کرده است

دولت فرانسه یک فیزیکدان فرانسوی را که هفته پیش به ظن ارتباط با القاعده بازداشت شده بود رسما متهم کرده است.

این محقق 32 ساله الجزایری تبار برای سازمان اروپایی تحقیقات اتمی (سرن) کار می کرد که مرکز اصلی اروپا برای تحقیقات مربوط به فیزیک ذرات است.

او یکی از دو برادری بود که روز پنجشنبه در شهر وین فرانسه دستگیر شدند.

مقام ها گفتند که او با افراد مرتبط به گروه "القاعده در مغرب اسلامی" در تماس بوده و حملاتی را برنامه ریزی کرده است.

این محقق مشغول کار به روی آزمایشی در آزمایشگاه سرن بود که "کوبنده بزرگ هادرون" - با هدف بازآفرینی شرایطی که درست پس از انفجار بزرگ (بیگ بنگ) وجود داشت - در آن قرار دارد. این آزمایشگاه در مرز سوئیس و فرانسه قرار دارد.

آزمایشگاه سرن پس از بازداشت این شخص فورا تاکید کرد که شغل او در این آزمایشگاه "او را با هیچ چیزی که در فعالیت های تروریستی قابل استفاده باشد در تماس قرار نمی داد."

جیمز گیلیس سخنگوی آزمایشگاه سرن روز دوشنبه گفت که این مرد بخش اعظم سال را به علت بیماری سر کار نیامده بود اما از طریق ای میل با سرن در تماس بود.

مقام ها گفتند این محقق که نامش تاکنون براساس مقررات قضایی فرانسه اعلام نشده است روز دوشنبه در دادگاهی در پاریس حاضر شد تا اتهام "ارتباط مجرمانه با یک سازمان تروریستی" به او تفهیم شود.

او تا زمان محاکمه تحت بازداشت خواهد بود.

برادر 25 ساله او بدون آنکه متهم شود آزاد شده است.

"القاعده در مغرب اسلامی" اوایل سال 2007 پا به عرصه گذاشت که در واقع حاصل اتحاد گروه پیکارجوی الجزایری "سلفی های موعظه و مبارزه" با شبکه بین المللی اسامه بن لادن بود.

این گروه در ماه اوت مسئولیت یک بمبگذاری انتحاری در سفارت فرانسه در موریتانی را که باعث زخمی شدن سه نفر شد به عهده گرفت.

مطالب مرتبط