راهپیمایی در حمایت از همجنس گرایان در واشنگتن

Image caption مردم در این راهپیمایی خواهان تغییر سیاست ارتش آمریکا در برابر همجنس گرایان شدند

هزاران مرد و زن همجنس گرا و طرفداران آن ها روز یکشنبه (11 اکتبر) در واشنگتن، پایتخت آمریکا در دفاع از آن چه حقوق مدنی خود می دانند، دست به راهپیمایی زدند.

تعداد این افراد دست کم 20 هزار نفر تخمین زده شده است. آنان در مرکز واشنگتن در برابر کنگره و کاخ سفید راهپیمایی کردند.

اعطای حقوق برابر به همجنس گرایان به ویژه آزادی ورود "علنی" به عنوان یک همجنس گرا به ارتش آمریکا، از درخواست های مردم شرکت کننده در راهپیمایی واشنگتن بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، شنبه (10 اکتبر) وعده داد که به سیاست "نگو و نپرس" در ارتش این کشور که اجازه نمی دهد زنان و مردان همجنس گرا علنا به این نیروها بپیوندند، پایان دهد.

بسیاری از پلاکارادهای مردم حاضر در راهپیمایی واشنگتن حاوی شعارهایی علیه سیاست "نگو و نپرس بود" که از 16 سال پیش به اجرا درآمده است.

یک خانم جوان آفریقایی تبار در این راهپیمایی به بی بی سی گفت: "دوست ندارم درباره اوباما حرف بدی بزنم، اما معتقدم که او به همه وعده هایی که به همجنس گرایان داده بود عمل نکرده است."

دولت اوباما در ماه های اخیر حقوق تازه ای برای کارمندان همجنسگرای دولت فدرال در نظر گرفته است.

کارکنان همجنس گرای وزارت امور خارجه آمریکا هم اکنون می توانند که نام همسر خود را در پاسپورتشان ثبت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در نطقی که شنبه خطاب به گردهمایی "کمپین حقوق بشر"، نهضت حقوق مدنی همجنس گرایان، ایراد کرد، گفت: "در حالی که پیشرفت در این زمینه به دلیل مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم بیش از آن که دلخواه شماست طول کشیده، در باره سمت و سویی که حرکت می کنیم و مقصدی که به آن خواهیم رسید، تردید نکنید."

Image caption اوباما می خواهد که سیاست ارتش کشورش در قبال همجنس گرایان را تغییر دهد

او تاکید کرد: "شما زمانی را خواهید دید که ما به عنوان یک ملت بالاخره رابطه میان دو مرد و یا دو زن را همان گونه واقعی و ستودنی بسنجیم که رابطه میان یک مرد و یک زن را ارزیابی می کنیم."

اما برخی از فعالان حقوق همجنس گرایان از این که آقای اوباما جدول زمانی مشخصی را برای این تغییر اعلام نکرده است، دلخورند.

باراک اوباما تحت فشار زیادی بوده است که به وعده های انتخاباتی خود عمل کند و یکی از بزرگترین و بحث برانگیزترین این وعده ها پایان سیاست ارتش آمریکا در مورد همجنس گرایان بوده است.

سیاست "نگو و نپرس" شانزده سال پیش و به رغم تلاش های بیل کلینتون، رئیس جمهوری وقت به قانون تبدیل شد و ورود زنان و مردان همجنس گرا به ارتش را به صورت علنی امری ممنوع کرد.

ناظران هشدار داده اند، در حالی که رئیس جمهوری آمریکا با مشکلات دو جنگ، بحران اقتصادی و چالش بیمه درمانی در این کشور روبرو است اگر هر چه سریعتر در ارتباط با وعده های خود در مورد افزایش حقوق همجنس گرایان اقدامی نکند با این خطر مواجه می شود که یکی از مهمترین گروه های هوادار خود را دلسرد کند.

برخی کارشناسان معتقدند که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال زمان مناسبی برای تغییر سیاست های ارتش کشورش در مورد همجنس گرایان است.

مطالب مرتبط