'ضعف مالی القاعده و افزایش امکانات طالبان'

ظواهری و بن لادن
Image caption مقامات آمریکایی نظارت بر پولشویی را عامل تضعیف مالی القاعده دانسته اند

به گفته مقامات آمریکایی شبکه القاعده با کمبود منابع مالی مواجه و گروه طالبان از افزایش امکانات مالی برخوردار است.

دیوید کهن، معاون وزارت خزانه داری ایالات متحده در امور مقابله با منابع مالی برای گروه های تروریستی گفته است که شبکه القاعده با بدترین شرایط مالی در سال های اخیر مواجه شده اما توانایی مالی طالبان رو به افزایش بوده است.

آقای کهن در سخنانی در همایش مبارزه با پولشویی در سطح بین المللی که توسط انجمن بانکداران آمریکایی برگزار شده بود گفت که اقدامات مالی و "سایر تدابیر اطلاعاتی و امنیتی" باعث بروز اختلال در جریان تامین مالی بسیاری از گروه های تروریستی در جهان شده است.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان نمونه از شبکه القاعده نام برد و افزود که به گفته منابع اطلاعاتی، کمبود منابع مالی این گروه بر توانایی آن در سازماندهی و اجرای عملیات تروریستی تاثیر قابل توجهی داشته است.

این مقام آمریکایی اظهار داشت که نظارت بر فعالیت حامیان بالقوه مالی القاعده در سرتاسر جهان و همکاری کشورهای مختلف در زمینه پولشویی در این زمینه موثر بوده است.

به گفته وی، کاهش حمایت مالی از القاعده باعث شده است تا نفوذ این شبکه در صحنه بین المللی کاهش یابد هر چند نمی توان نسبت به ادامه وضعیت کنونی اطمینان داشت.

دیوید کهن گفت از آنجا که منابع حمایت مالی از القاعده متنوع و متعدد است، ممکن است این شبکه بتواند روند کنونی را متوقف کند و بار دیگر به منابع مالی لازم دسترسی یابد.

خودکفایی طالبان

به گفته آقای کهن، در مقایسه با القاعده، گروه طالبان، که بخش اعظم عملیات خرابکاری خود را در افغانستان و مناطقی از پاکستان متمرکز کرده است، با استفاده از عواید ناشی از تجارت مواد مخدر از یک منبع مالی مستقل برخوردار است و توانسته نیازهای مالی خود را به خوبی تامین کند.

بهره برداری از کشت خشخاش و تجارت مواد مخدر در افغانستان به طالبان امکان آن را داده است تا حدود زیادی از تاثیر اقدامات بین المللی در زمینه نظارت بر نقل و انتقال غیرقانونی پول مصون بماند.

Image caption توان مالی طالبان مدیون تجارت مواد مخدر است

پیش از این ریچار هولبروک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، گفته بود که طالبان بخش عمده ای از نیازهای مالی خود را از طریق دریافت کمک از حامیان خود در منطقه خلیج فارس تامین می کند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا ضمن تاکید بر موثر بودن نظارت بین المللی بر پولشویی در محروم کردن گروه های تروریستی از دریافت کمک مالی، هشدار داد که برخی از این گروه ها برای دستیابی به پول به اقدامات جنایی و عملیات بازرگانی غیر مجاز روی آورده اند.

آقای کهن به عنوان نمونه به اقدامات گروه حزب الله لبنان، که دولت آمریکا آن را یک سازمان تروریستی می داند، اشاره کرد.

وی حزب الله را متهم ساخت که برای تامین نیازهای مالی خود، در تولید و پخش نسخه های غیرمجاز دیسک های فشرده موسیقی و نرم افزارهای کامیپوتری و قاچاق سیگار در منطقه فعالیت می کند.

به گزارش خبرگزاری رویتر، دیوید کهن در این سخنرانی به موضوع برنامه های هسته ای ایران نیز پرداخت و گفت که اگر جمهوری اسلامی به اقداماتی جدی برای رفع نگرانی جهانی در مورد ماهیت این برنامه ها مبادرت نورزد، آمریکا برای وضع تحریم های گسترده تر و شدیدتر علیه این کشور تلاش خواهد کرد.

آقای کهن بر سیاست دو وجهی آمریکا حاوی تمایل به حل بحران هسته ای ایران از طریق مذاکره همراه با آمادگی بر وارد کردن فشار در صورت خودداری جمهوری اسلامی از قبول خواست بین المللی تاکید نهاد.

معاون وزارت خزانه داری ایالات متحده وضع محدودیت های سختگیرانه بین المللی در زمینه مبادلات مالی، سرمایه گذاری خارجی و امکانات تجاری علیه ایران را از جمله اقدامات محتمل در راستای افزایش فشار بر ایران عنوان کرد.

مطالب مرتبط