کمک های ژاپن به "ناتو" در افغانستان قطع می شود

Image caption نیروی دریایی ژاپن در اقیانوس هند تدارکات مورد نیاز 'ناتو' را تامین می کند

وزیر دفاع ژاپن اعلام کرده است که تامین سوخت برای نیروهای نظامی تحت رهبری آمریکا در افغانستان را متوقف می کند.

توشیمی کیتازاوا، وزیر دفاع ژاپن گفت که ماموریت نیروی دریایی ژاپن برای تامین تدارکات نیروهای تحت رهبری آمریکا طبق برنامه در ماه ژانویه به پایان خواهد رسید.

وزیر دفاع ژاپن گفت که این ماموریت تمدید نخواهد شد ولی پیشنهاد کرد که این کشور به گونه دیگری از نیروهای تحت رهبری آمریکا در افغانستان حمایت کند.

او گفت ژاپن می تواند کمک های غیرنظامی برای کمک به روند بازسازی افغانستان بفرستد.

دولت جدید ژاپن بعد از برنده شدن حزب دموکراتیک در انتخابات ماه اوت بر سر کار آمد، اعضای این حزب در زمان رقابت های انتخاباتی وعده داده بودند که در صورت برنده شدن در انتخابات، سیاست خارجی ژاپن را با استقلال بیشتری نسبت به سیاست های آمریکا تعریف می کنند.

نیروی دریایی ژاپن از سال ۲۰۰۱ میلادی در اقیانوس هند مستقر شده است و سوخت و تدارکات مورد نیاز نیروهای ناتو را در افغانستان تامین می کند.

حمایت ژاپن از ماموریت هشت ساله نیروهای ناتو در افغانستان مدت ها است که مورد اختلاف بوده است. برخی منتقدان می گویند که دخالت ژاپن در ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان با اصول صلح جویانه قانون اساسی این کشور در تضاد است.

کاتسویا اوکادا، وزیر امور خارجه ژاپن هم روز دوشنبه در اسلام آباد به خبرنگاران گفته بود که تمدید مهلت ماموریت نیروهای نظامی در افغانستان "دشوار" خواهد بود.

او اضافه کرده بود که دولت ژاپن هیچ برنامه ای برای ارائه پیشنهاد به منظور تمدید این ماموریت ندارد.

مطالب مرتبط