دادگاه شکایت نوه استالین را رد کرد

یوگنی جوگاشویلی نوه جوزف استالین
Image caption یوگنی جوگاشویلی نوه جوزف استالین علیه نووایا گازتا شکایت کرده بود

دادگاهی در مسکو پس از بررسی شکایت نوه استالین از روزنامه لیبرال و منتقد دولت روسیه، نووایا گازتا، بدلیل انتشار مقاله ای درباره استالین که شاکی آن را توهین آمیز و دروغین می دانست، این شکایت را وارد ندانست و به برائت روزنامه نووایا گازتا رای داد.

یوگنی جوگاشویلی نوه استالین شکایت کرده بود که روزنامه نووایا گازتا با نوشتن این مطلب که ژوزف استالین رهبر پیشین شوروی مستقیما فرمان قتل هزاران نفر از شهروندان کشورش را صادر کرده بود به حیثیت پدربزرگش لطمه وارد کرده و به او اهانت کرده است.

او خواستار پرداخت غرامتی بالغ بر ده میلیون روبل (340000 یورو) از این روزنامه شده بود.

نووایا گازتا روزنامه لیبرال و منتقد دولت روسیه در بیست و دوم آوریل سال جاری مقاله ای تحت عنوان "بیریا گناهکار است" انتشار داد و در آن نوشت که استالین رهبر شوروی سابق به لاورنتی بیریا رئیس سازمان مخوف امنیتی آن دوران، چکا، مستقیما دستور داده بود تا هزاران نفر از شهروندان کشورش و لهستان را به قتل برساند و شخصا زیر فرمان اعدام آنها را به امضا رسانده بود. این کشتار در کاتین واقع در روسیه روی داد.

در پی انتشار این مقاله، نوه استالین از روزنامه نووایا گازتا شکایت برد که اتهامات کذب بر پدربزرگش وارد آورده و باعث هتک حرمت او شده است. بسیاری ازسازمان های حقوق بشر و تاریخ دانان از این شکایت شگفت زده شدند و آنرا اهانت به میلیونها قربانی یکی از دیکتاتورهای نامی جهان خواندند.

در گفتگو با نادژدا پروسن کووا سخنگوی روزنامه نووایا گازتا در مسکو در مورد این مطلب و شواهدی که در آن ارائه شده است سوال کردم.

نادژا پروسن کووا در پاسخ گفت: "نویسنده این مقاله آناتولی یبلوکوف نام دارد که مدت مدیدی بازرس نظامی بوده و به بسیاری از اسناد سری دسترسی داشته است. او پرونده مربوط به کشتار کاتین را بررسی کرده است و مقاله اش را بر اساس شواهد بدست آورده از این پرونده نوشته است. از آن گذشته ما بسیاری از شواهد خود را از مدارکی که بعنوان اسناد محرمانه در بایگانی کا گ ب و سایر مراکز دولتی وجود دارد بدست آورده ایم که اکنون در دسترس عموم قرار دارد."

آناتولی یبلوکوف براساس این شواهد می نویسد که استالین و چکیست ها یا ماموران سازمان امینتی و اطلاعاتی آن دوران در ریختن خون شهروندان شوروی و جنایات فجیع علیه آنها سهیم بودند.

اما یوگنی جوگاشویلی نوه استالین می گوید که پدر بزرگش هرگز مستقیما فرمان قتل کسی را صادر نکرده بود: "این نوع اتهامات از جانب کسانی وارد می آید که هیچگونه ارتباطی با تاریخ ندارند و این اتهامات فقط تبلیغات علیه استالین است. کسی به نقش سازنده و مهم استالین درسالهای 1924 تا 1953 اشاره نمی کند."

طبق آمار رسمی که در زمان گورباچف رهبر شوروی سابق منتشر شد در سالهای ۱۹۳۷ و ۱۹۳۸ بین چهار تا شش میلیون نفر توسط استالین در تصفیه های خونین او بازداشت شده و بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر به اعدام محکوم شدند. و چند میلیون تن به اردوگاه های کار اجباری اعزام شدند که تنها یک دهم از آنها از سرما و گرسنگی جان سالم به در بردند.

از این روی شکایت از بابت هتک حرمت استالین و وارد آوردن اتهامات دروغ بر او بسیاری از تاریخ دانان را شگفت زده کرده است.

اورلاندو فاجس استاد تاریخ روسیه در کالج بیر بک بریتانیا می گوید که دولت روسیه در سالهای اخیر تلاش زیادی بعمل می آورد تا تصویر بهتری از استالین بدست بدهد.

"این تلاشها از پنج تا شش سال گذشته از سوی ولادیمیر پوتین آغاز شده است که از جانب مردم و رسانه های تحت کنترل دولت حمایت می شود. این تلاشها نشان دهنده استبداد رهبری ولادیمیر پوتین و مدودف رئیس جمهوری است که مردم روسیه را ترغیب می کنند تا بر دوران تاریک دیکتاتوری استالین چشم ببندند، به تاریخ خود ببالند و به استالین به دیده یک قهرمان ملی دوران جنگ بنگرند."

نادژدا پرسن کووا سخنگوی روزنامه نووایا گازتا این موضوع را تایید می کند که دولت روسیه سعی دارد استالین را فردی که با مدیریت توانای خود باعث پیشرفت کشورش و پیروزی در جنگ جهانی دوم شد معرفی کند اما می افزاید که قهرمان جلوه دادن استالین اهانت به تاریخ و میلیونها قربانی اوست: "بی شک چنین باوری ترویج داده می شود. قهرمان جلوه دادن استالین خطرناک و ناعادلانه است و اگر به عقل سلیم رجوع کنیم باید آنرا توهین به تاریخ بدانیم."

هواداران استالین می گویند که در دوران او در شوروی نظم و ترتیب برقرار بوده است که باعث پیشرفت کشورشان شد و رهبری کنونی را مانند رهبری استالین قدرتمند توصیف می کنند.

تحلیل گران سیاسی در رابطه با این تلاشها به اقدام دولت روسیه در سال 2003 اشاره می کنند که بخشی از متون تدریس تاریخ که در آن از استالین انتقاد شده بود را در مدارس این کشور ممنوع کرد.

بسیاری از سازمان های مدافع حقوق بشر تلاش دولت روسیه را در تحریف تاریخ و قهرمان سازی استالین شدیدا مورد انتقاد قرار داده اند اما بسیاری از تحلیل گران امور روسیه می گویند که این نگرش نو به تاریخ از حمایت مردم این کشور برخوردار است.

سال گذشته در یک مسابقه تلویزیونی موسوم به "قهرمانان ملی روسیه" که از مردم سراسر این کشور خواسته شده بود تا یک نفر را بعنوان قهرمان ملی خود انتخاب کنند در رای گیری ژوزف استالین مقام سوم را کسب کرد.

مطالب مرتبط