پاکستان 'نگران' شرایط مندرج در کمک آمریکا به این کشور

Image caption وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته به شرایط آمریکا اعتراضی نکرده بود

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، به واشنگتن سفر کرده تا مراتب نگرانی دولتش در مورد شرایط مندرج در کمک مالی ایالات متحده به پاکستان را به اطلاع مقام های ارشد دولت اوباما و کنگره برساند.

کنگره آمریکا به تازگی با تصویب قانونی، کمک آمریکا به پاکستان طی پنج سال آینده را به 7.5 میلیارد دلار یعنی حدود یک و نیم میلیارد دلار در سال افزایش داده است.

کنگره مقادیر زیادی از این مبلغ را به سرمایه گذاری در ترمیم جاده ها، توسعه اقتصادی و ساخت مدارس یا بیمارستان ها در پاکستان اختصاص داده است.

با این همه، قانونگذاران آمریکایی شرایط جدیدی برای اعطای این کمک در نظر گرفته اند.

پاکستان این شرایط را ناقض حاکمیت ملی خود اعلام کرده است.

کنگره می خواهد که دولت پاکستان به طور موثر بر ارتش این کشور بویژه بر بودجه آن و ارتقای افسران ارشد نظارت کند.

وزیر امور خارجه پاکستان هفته گذشته در آمریکا به این شرایط اعتراضی نکرده بود.

اما در پی مخالفت ژنرال پرویز اشفق کیانی، فرمانده ارتش پاکستان با شرایط مورد نظر آمریکا، آقای قریشی مجددا به پایتخت آمریکا بازگشته است تا نظر مساعد دولت و کنگره را جلب کند.

او با سناتور دموکرات جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، دیدار و گفتگو کرد.

سناتور کری روز سه شنبه تاکید کرد که هم زمان با نهایی شدن طرح کمک به این کشور بیانیه ای در مورد عدم برنامه آمریکا برای نقض حاکمیت ملی پاکستان صادر خواهد شد.

سناتور کری که به زودی از افغانستان و پاکستان دیدن خواهد کرد همچنین علیه هرگونه "تعبیر غلط" درباره کمک کشورش به پاکستان هشدار داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قرار است که به زودی طرح کمک های کلان آمریکا به پاکستان را مورد تایید نهایی قرار دهد.

آمریکا علاوه بر کمک های اقتصادی، کمک های نظامی اش به پاکستان را نیز افزایش داده است و این تصمیم را نشان دهنده تعهد بلندمدت خود به پاکستان می داند.

هم زمان با سفر وزیر امور خارجه پاکستان به واشنگتن، هواپیماهای ارتش پاکستان مواضع طالبان در وزیرستان جنوبی در حوالی مرز این کشور و افغانستان را هدف قرار داده اند.

مطالب مرتبط