رئیس جمهور ارمنستان وارد ترکیه شد

Image caption سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان و عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان برای تماشای مسابقه فوتبال میان کشورش و ترکیه وارد بورسا در شمال غربی ترکیه شد.

این دیدار تحت تدابیر شدید امنیتی صورت می گیرد و ترکیه نیروی کمکی به این شهر اعزام کرده است.

آقای سرکیسیان با عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه در هتل آلمیرا بورسا دیدار کرده است.

این سفر از سوی تحلیلگران گامی در جهت ایجاد روابط بهتر میان دو کشور قلمداد شده است. ملی گرایان ارمنی و ترک با بهبود روابط دو کشور مخالف هستند.

سفر آقای سرکیسیان در پاسخ به سفر عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه به ارمنستان در شهریور سال گذشته صورت گرفته است.

رئیس جمهور ارمنستان در فرودگاه بورسا از سوی احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه مورد استقبال قرار گرفته است.

بازی برگشت ارمنستان و ترکیه امروز در چارچوب رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 صورت می گیرد. بازی رفت در ایروان با پیروزی ترکیه همراه شد.

نتیجه دیدار امروز هیچ تاثیری نخواهد داشت و هر دو کشور شانس صعود به جام جهانی را از دست داده اند. قرار است میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا نیز به همراه روسای جمهور دو کشور این بازی را تماشا کند.

دو کشور روز شنبه توافق نامه ای برای عادی سازی روابط امضا کردند. این توافق نامه برای اجرایی شدن نیاز به تائید پارلمان های دو کشور دارد.

سفر آقای سرکیسیان به ترکیه در حالی صورت می گیرد که رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه برای بازگشایی مرز با ارمنستان پیش شرط قائل شده و گفته است تا زمانی که ارمنستان از مناطقی از خاک جمهوری آذربایجان که در تصرف خود دارد، عقب نشینی نکند، ترکیه نمی تواند نسبت به بازگشایی مرزهای خود با ارمنستان رویه مثبتی در پیش بگیرد.

آقای سرکیسیان در واکنش گفته است که آقای اردوغان این اظهارات را برای مخاطبانش در جمهوری آذربایجان بیان کرده و این سئوال را مطرح کرده که اگر ترکیه نمی خواهد این توافق نامه را در پارلمان تائید کند، چرا در وهله اول آن را امضا کرده است.

ترکیه در زمره اولین کشورهایی قرار داشت که استقلال ارمنستان را پس از فروپاشی شوروی سابق به رسمیت شناخت اما این کشور از برقراری رابطه با ارمنستان امتناع ورزیده و مرز زمینی خود را دو سال پس از استقلال ارمنستان به روی آن کشور بسته است.

مطالب مرتبط