یک ششم جمعیت دنیا گرسنه هستند

گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می دهد که بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان، یعنی یک ششم جمعیت دنیا گرسنه هستند.

سازمان خوار و بار جهانی و برنامه جهانی غذا در گزارش سالانه خود می گویند بحران جهانی اقتصادی باعث افزایش تعداد افرادی شده که به سوء تغذیه مبتلا هستند.

بحران جهانی اقتصادی باعث افزایش قیمت مواد غذایی و کاهش درآمد مردم شده است.

گزارش دو نهاد غذایی سازمان ملل خاطرنشان می کند که بحران اقتصادی باعث کاهش کمک های خارجی و سرمایه گذاری در کشورهای فقیرتر شده است.

این گزارش خاطرنشان می کند که کاهش تعداد افراد گرسنه در جهان نیازمند تلاش های گسترده بین المللی است.

این گزارش در آستانه روز جهانی غذا که جمعه این هفته است منتشر شده است.

گزارش سازمان خوار و بار جهانی و برنامه جهانی غذا خاطرنشان می کند که هیچ کشوری از این مساله در امان نیست و کشورهای فقیر و فقرا بیشترین لطمه را می بینند.

فائو می گوید منطقه آسیا و اقیانوسیه بیشترین میزان گرسنگان را در خود جای داده است. طبق آمار، 642 میلیون نفر در این منطقه و 265 میلیون نیز در منطقه آفریقای سیاه از گرسنگی در رنجند.

به علت گستردگی بحران اقتصادی، راه حل های سنتی مانند کاهش ارزش پول و انتقال پول از سوی کارگران مهاجر نیز کمکی نکرده است.

چند روز پیش سازمان ملل هشدار داد که برای جلوگیری از بروز قحطی، تولید مواد غذایی طی چند دهه آینده باید هفتاد درصد افزایش یابد.

سازمان خوار و بار جهانی (فائو) در گزارش خود در دسامبر سال 2008 اعلام کرده بود بهای بالاتر برای مواد غذایی منجر به گرسنگی میلیون ها نفر می شود.

فائو در گزارش خود گفته بود که برای میلیون ها نفر در کشورهای در حال توسعه، داشتن حداقل خوراک روزانه برای بهره داشتن از یک زندگی سالم و پویا، یک رویای دست نیافتنی است.

به گفته این سازمان، هدف برنامه توسعه هزاره سازمان ملل برای به نصف رساندن شمار افراد دچار سوء تغذیه تا سال 2015، بیش از هر زمان دیگری دست نیافتنی است.

به گفته فائو هر سال به میزان افراد گرسنه در جهان افزوده می شود.

مطالب مرتبط