انتقاد از نحوه تامین نیازهای ارتش بریتانیا

یک گزارش تحقیقی از وزارت دفاع بریتانیا به دلیل نحوه تهیه تجهیزات مورد نیازش انتقاد کرده است.

در این گزارش که به سفارش وزارت دفاع بریتانیا تهیه شده آمده است که نحوه تامین تجهیزات مورد نیاز گستره ای بسیار وسیع با ویژگی های کارکردی فراوان را شامل می شود. بر اساس این گزارش، اقلام سفارش داده شده به طور متوسط حدود پنج سال دیرتر از موعد مقرر به خدمت گرفته می شوند و این امر سیصد میلیون پوند هزینه اضافی به وزارت دفاع تحمیل می کند.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده که اکثریت یافته های این گزارش را می پذیرد و برای اجرای توصیه های گزارش تلاش می کند.

این گزارش سال گذشته سفارش داده شد و توسط برنارد گری، از کارکنان سابق وزارت دفاع تهیه شد. این گزارش خواهان ایجاد تغییرات سیستماتیک و بهبود در نحوه برنامه ریزی، مدیریت و تحویل تجهیزات شده است.

به موجب این گزارش فرایند طولانی و گستره موجود در سفارش ها و پیچیدگی های زیاد اقلام سفارش داده شده باعث می شوند که سیستم تدارکات و تامین نیاز نیروهای مسلح دارای کارآیی لازم نباشد.

ایان گادن، از مسئولین شورای صنایع دفاعی ضمن استقبال از گزارش یاد شده گفته است که این گزارش نشان می دهد بودجه صنایع دفاعی باید روشن و مشخص باشد. به گفته ایان گادن "ما تصویری بلندمدت از وضعیت بودجه نداریم و فشارهای مربوط به بودجه در سالهای بعدی باعث ایجاد فشار روی برنامه ها شده و در نهایت باعث بالا رفتن هزینه پروژه ها می شود."

دولت بریتانیا در نزد افکار عمومی و محافل تخصصی بر سر تامین اقلام مورد نیاز نیروهای مسلح این کشور تحت فشار زیادی قرار دارد. مشارکت بریتانیا در حمله به عراق و افغانستان نیاز نیروهای مسلح این کشور به تجهیزات را بالا برده و نارسایی در برخی حوزه ها زمینه انتقادات جدی از دولت را به همراه داشته باشد.

چند ماه پیش، یک کمیته متشکل از نمایندگان مجلس بریتانیا در گزارشی اعلام کرد که تاخیر در اجرای پروژه های دفاعی باعث شده نیروهای مسلح که در خط مقدم مشغول رزم هستند از تجهیزات تقریبا از رده خارج استفاده کنند. این پروژه ها اقلامی نظیر نفربرهای زرهی، سیستم های نبرد الکترونیک و هواپیمای جدید موسوم به A400M را شامل می شود که قرار است جایگزین هواپیماهای سالخورده هرکولس شود.

وزیر دفاع بریتانیا ضمن اذعان به وجود برخی "مشکلات" در فرایند تامین تجهیزات با ایده ایجاد تغییر در تشکیلات موسوم به "گروه پشتیبانی و تدارکات دفاعی" مخالفت کرده است. این درحالی است که یک نماینده حزب محافظه کار، حزب اصلی مخالف دولت، می گوید ناتوانی یا عدم بررسی مشکلات موجود در فرایند تامین تجهیزات، سالیانه بیش از دو میلیارد پوند ضرر مالی به همراه دارد. این نماینده خواهان بودجه بندی های بلند مدت، مثلا ده ساله، برای وزارت دفاع بریتانیا شده است.

این گزارش یک روز پس از آن مطرح شده که نخست وزیر بریتانیا با افزایش نیروهای بریتانیا در افغانستان به میزان پانصد سرباز موافقت کرده است.

مطالب مرتبط