عطش یادگیری: مقاومت در برابر طالبان پاکستان

Image caption پروین بگم مدیر مدرسه ای است که توسط طالبان منفجر شد

در سراسر جهان میلیون ها کودک باید خطرات زیادی را به جان بخرند تا مدرسه بروند و تحصیل کنند. در چهارمین بخش از مجموعه گزارش های بی بی سی تحت عنوان "عطش یادگیری"، الیم مقبول در دره سوات پاکستان با دخترانی ملاقات کرده است که در برابر خطرآفرینی های طالبان که برای جلوگیری از رفتن آنها به مدرسه صورت می دهند، سرسختی نشان داده اند.

اوایل امسال دبستان "کانجو چوک" در دره سوات هدف حمله پیکارجویان طالبان قرار گرفت چون آموزگارانش زن بودند و دانش آموزانش هم دختر.

پروین بگم، مدیر مدرسه در حالی که بیشتر صورتش را با شالی سفید پوشانده و با سرپایی های چرمی و مهره دوزی شده اش محتاطانه از میان ویرانه ها عبور می کند، آثار این حمله را نشان می دهد.

او می گوید: "اینجا یک روزی کلاس درس کم سن ترین دانش آموزان ما بود. دخترها وقتی نیمکت ها و دفترچه مشق های پاره پاره خود را دیدند همگی زدند زیر گریه."

پروین می گوید وقتی طالبان کنترل دره سوات را به دست گرفتند ارسال نامه های تهدیدآمیز به او نیز آغاز شد.

او می گوید: "آنها به من نوشتند که مدرسه را نمی بندند بلکه آن را با همه ما منفجر می کنند. ما ترسیدیم اما مدرسه را تعطیل نکردیم."

اما یک روز گروهی از پیکارجویان طالبان به مدرسه آمدند.

پروین در باره این ملاقات می گوید: "آنها به ما گفتند اجازه داریم مدرسه را باز نگه داریم اما همه باید برقع بپوشیم. ما هم این کار را کردیم حتی دانش آموزان کم سن و سال. با این حال آنها مدرسه را منفجر کردند."

بیش از سیصد مدرسه در سوات به همین شکل تخریب شده اند.

طالبان به طور سیستماتیک تلاش داشته اند از باسواد شدن دختران جلوگیری کنند. این اقدام همچنین برای تحت فشار گذاشتن دولت پاکستان بوده است.

اما طالبان در حال حاضر کنترل سوات را در دست ندارند و به رغم سختی های زیادی که بوده است تدریس در دبستان کانجو چوک از سر گرفته شده است.

نادیا، دوازده ساله، می گوید از دیدن آثار تخریب توسط طالبان خیلی ناراحت شده بود: "مدرسه ما یکی از بهترین مدرسه های سوات بود اما بعد از انفجار از درس ها عقب افتاده ایم و هر چه یاد گرفته بودیم را فراموش کرده ایم."

سومیرا، یازده ساله می گوید: "از این که طالبان نمی خواهند ما سواد داشته باشیم خیلی ناراحتم اما ما مدرسه را خیلی دوست داریم. همه اینجا به هم علاقه داریم. شرایط دشوار است اما معلم ها به ما کمک می کنند."

دانش آموزان این مدرسه در واقع خوش شانس تر از سایر مدرسه هایی هستند که تخریب شده اند. بسیاری از آنها هرگز کار خود را از سر نگرفتند.

آن سوی سوات، گروهی از زنان و نه دختر بچه های کم سن و سال سرگرم یادگیری هستند.

مسرت احمد زیب برای مقاومت در برابر طالبان مرکزی را افتتاح کرده است که در آن به زنان آموزش های مختلف داده می شود. صنایع دستی از جمله این آموزش هاست. این مرکز خیلی محبوبیت دارد.

خانم احمد زیب می گوید: "من فقط می خواستم زنان وقت فراغت پیدا کنند و همچنین مهارتی را یاد بگیرند که برای آنها مفید باشد."

او می گوید: "نمی توانید تصور کنید که شرایط چقدر بد بود. به دخترها اجازه داده نمی شد مدرسه یا دانشکده بروند. زنان هم اجازه نداشتند از خانه بیرون بیایند."

به اعتقاد مسرت احمد زیب با این که عملیات اولیه ارتش باعث شد طالبان از دره سوات خارج شوند، برنامه خاصی برای کمک به بازسازی زندگی مردم این منطقه در دست اجرا نبوده است.

دولت پاکستان می گوید می داند مدارس، خانه و کاشانه و موسسات سوات باید هر چه سریع تر بازسازی شود.اما دولت همچنین در تلاش است اجازه ندهد طالبان بار دیگر به این منطقه بازگردند.

گروهی از پیکارجویان همچنان در این منطقه هستند و حملاتی پراکنده انجام می دهند.

اگر طالبان به سوات بازگردند و کنترل را به دست بگیرند، دختران این منطقه بار دیگر با خطر مواجه خواهند شد آن هم فقط برای این که می خواهند مدرسه بروند.

در این مرکز به زنان