گروه های مصری انتقال قدرت از حسنی مبارک به پسرش را هدف می گیرند

جمال مبارک
Image caption جمال مبارک هرگونه آرزویی برای حاکم شدن بر مصر را رد می کند

گروه های مخالف در مصر مبارزه ای را علیه فرآیند انتقال قدرت از حسنی مبارک رئیس جمهوری این کشور به پسرش جمال شروع کرده اند.

این تلاش تحت عنوان "این حق را چه کسی به تو داده؟" توسط ایمن نور که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 نامزد بود سازمان دهی می شود.

سازمان دهندگان گفتند که این نبردی علیه نظام سیاسی است و نه حرکتی برای هدف گرفتن شخص جمال مبارک.

حسنی مبارک که 81 سال دارد قصد خود برای شرکت مجدد در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده است که به حدس و گمان های زیادی درباره جانشینی او دامن زده است.

جمال مبارک دبیرکل حزب حاکم "دموکراتیک ملی" مصر است و در سال های اخیر این گمانه زنی عمومیت یافته است که او برای رئیس جمهوری آماده می شود، هرچند او همواره داشتن هرگونه آرزویی برای حکومت کردن بر مصر را انکار کرده است.

مقام های ارشد دولتی آنچه را جانشینی خاندانی می نامند را رد کرده اند با این حال جمال مبارک می تواند نامزد انتخابات شود.

گروه های مخالف می گویند که نظام انتخاباتی چنان به نفع حزب ملی دموکراتیک تنظیم شده که عملا به همین معنی یعنی جابجایی قدرت در درون خانواده است.

آقای نور در یک کنفرانس خبری در مرکز قاهره گفت: "قانون اساسی ما یک نظام جمهوری را تصریح می کند نه یک نظام سلطنتی را. هدف این مبارزه مقابله با این وضعیت غیرعادی .... و غیرمنطقی است که در آن رئیس جمهوری آینده از حالا همه وظایف رئیس جمهور را به عهده دارد."

آقای نور در انتخابات سال 2005 که در آن حسنی مبارک برای پنجمین بار برنده شد نامزد بود.

آن سال برای اولین بار انتخابات ریاست جمهوری با بیش از یک نامزد برگزار می شد هرچند آقای نور چند هفته بعد به اتهام جعل سند به زندان افتاد، اتهامی که قویا رد می کند.

او در ژانویه 2009 آزاد شد اما براساس قوانین مصر به دلیل داشتن سابقه مجرمانه دیگر نمی تواند در هیچ انتخاباتی شرکت کند.

در کنفرانس روز چهارشنبه که طی آن این مبارزه اعلام شد نمایندگان گروه های مختلف ناراضی از جمله اخوان المسلمین حضور داشتند.

اخوان المسلمین رسما ممنوع شده است اما همچنان بزرگترین و سازمان یافته ترین نیروی مخالف در مصر به حساب می آید.

مطالب مرتبط