بهترین ها و بدترین ها در مبارزه با گرسنگی معرفی شدند

Image caption بر اساس برآورد موسسه ActionAid در هر شش ثانیه یک کودک در جهان در اثر گرسنگی جان خود را از دست می دهد

در گزارش تازه ای از تلاش کشورهای درحال توسعه برای ریشه کن کردن گرسنگی در جهان، اقدام های برزیل و چین مورد ستایش قرار گرفته اما از هند انتقاد شده است.

موسسه خیریه کمک رسانی ActionAid که این گزارش را تهیه کرده، روز جمعه 16 اکتبر که با روز جهانی غذا مصادف است بر اساس اطلاعاتی که در اختیار دارد، رده بندی کشورهای در حال توسعه مختلف را ارائه کرده است.

البته در این گزارش عملکرد کشورهای ثروتمند و توسعه یافته نیز مورد بررسی قرار گرفته و موسسه ActionAid به این نتیجه رسیده که در میان این کشورها لوکزامبورگ بیش از سایر کشورها برای ریشه کن شدن گرسنگی در جهان تلاش می کند.

در این فهرست کشورهای آمریکا و نیوزیلند در انتهای فهرست کشورهای توسعه یافته قرار گرفته اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط موسسات مختلف حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان از سوء تغذیه رنج می برند.

این رقم که در مطالعات چند موسسه مشاور معتبر و موسسات کمک رسانی ذکر شده عملا یک هفتم جمعیت جهان است.

موسسه ActionAid به صراحت به بررسی عملکرد کشورهای مختلف پرداخته است.

در بین کشورهای درحال توسعه، برزیل در صدر قرار دارد و حمایت لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهور این کشور از اصلاحات ارضی و برپا کردن آشپزخانه های عمومی در مناطق فقیر نشین مورد ستایش قرار گرفته است.

Image caption تقاضا برای سوخت های زیستی در غرب باعث شده دانه های کشت شده در برخی مزارع تغییر کنند

همچنین چین به خاطر کاهش 58 میلیونی شمار گرسنگان در این کشور در ظرف 10 سال که از طریق حمایت دولتی از کشاورزان و خرده مالکان صورت گرفت، مورد تشویق قرار گرفته است.

اما در این گزارش، از هند که ساختار اقتصادی لیبرالی دارد انتقاد شده که از میانه دهه 90 تا کنون 30 میلیون نفر به شمار گرسنگان آن اضافه شده است.

موسسه ActionAid عملکرد کشورهای ثروتمند را نیز مورد قضاوت قرار داده و با دید مثبت از کشورهای در حال توسعه ای یاد کرده که در عرصه کشاورزی سرمایه گذاری کرده اند.

اما این موسسه از کشورهایی که سیاست های تشویقی در قبال تولید سوخت های زیستی (biofuel) را در پیش گرفته اند انتقاد کرده و این سیاست را عامل کاشت کمتر دانه ها و غلات خوراکی دانسته است.

در این برآورد تنها نتیجه سیاست ها مورد نظر قرار نگرفته و تلاش و پیشرفت کشورها برای ریشه کن کردن گرسنگی هم از عوامل تاثیر گذار در رده بندی کشورهای مختلف بوده است.

نیوزیلند در پایین ترین نقطه فهرست کشورهای ثروتمند قرار گرفته است که دلیل این برآورد کاهش شدید کمک های دولتی به بخش کشاورزی بوده است.

آمریکا نیز تنها یک رتبه بالاتر از نیوزیلند، به "خست" در کمک به کشاورزان دیگر نقاط جهان متهم شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست