رزمایش نیروهای پیمان امنیت جمعی به پایان رسید

Image caption در این رزمایش 320 تانک و زرهپوش استفاده شده اشت

در ناحیه جمبول قزاقستان مرحله نهایی مانور نظامی نیروهای واکنش سریع این سازمان موسوم به "همکاریهای متقابل-2009" برگزار شد.

بنا به اطلاع منابع وزارت دفاع روسیه، در این رزمایش که در مشقگاه نظامی متیبولاق، واقع در 200 کیلومتری غرب شهر آلماتی از 2 اکتبر آغاز شده است، بیش از 7 هزار نظامی، 320 تانک و زره پوش و بیش از 40 هواپیما و چرخبالهای جنگی شرکت کردند.

مرحله اول و دوم این رزمایش در ماه اوت در روسیه و ماه سپتامبر در بلاروس برگزار شده بودند.

این نخستین مانور نظامی نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت جمعی اتحاد کشورهای مستقل مشترک المنافع

است که توافق در باره تاسیس آن درماه فوریه سال جاری در بین سران کشورهای عضو این سازمان حاصل شد.

کشورهای تاجیکستان، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس، ازبکستان و ارمنستان عضو سازمان پیمان امنیت جمعی هستند.

این سازمان به ابتکار روسیه در سال 1992 تاسیس شد.

اما مدتی بعد بلاروس و ازبکستان اعلام کردند در تاسیس نیروهای واکنش سریع شرکت نخواهند کرد.

روسای جمهوری روسیه، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان به منظور نظارت بر روند این رزمایش نظامی به قزاقستان آمده اند.

اما آلکسندر لوکشنکو و اسلام کریمف رهبران بلاروس و ازبکستان در این رزمایش حاضر نشدند.

قرار است پس از انجام تمرینات نظامی سران روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان مسائل مربوط به برنامه های آینده نیروی های سازمان پیمان امنیت دسته جمعی (سپاد) و همکاریهای متقابل در چارچوب این سازمان بررسی شود.

همزمان، ناتالیا تیمکاوا، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه به خبرنگاران گفته است که در قزاقستان ملاقات دوجانبه روسیه با کشورهای دیگر پیشبینی نشده است.

اختلاف نظر میان اعضای سازمان

در تمرینات نظامی نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت جمعی اتحاد کشورهای مستقل مشترک المنافع نیروهای بلاروس و ازبکستان شرکت نکردند.

ازبکستان دلیل نپیوستن به نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت دسته جمعی را به اختلاف نظر در مورد نحوه استفاده از این نیروها مربوط می داند.

ازبکستان اصرار دارد که از این نیروها نه علیه کشورهای عضو "سپاد"، بلکه تنها بر ضد ممالک دیگر استفاده شود، اما روسیه این تقاضا را نپذیرفته است،

همچنین، در ماه اوت سال جاری وزارت خارجه ازبکستان طی بیانیه ای مخالفت خود را با تصمیم تاسیس پایگاه نیروهای واکنش سریع "سپاد" در جنوب قرقیزستان ابراز داشت.

بلاروس علت عدم پیوستن به نیروهای واکنش سریع "سپاد" را رسما اعلام نکرده است.

به گفته تعدقاد عبدالغنی محمدعظیمف، کارشناس مستقل تاجیک، بخش اصلی نیروهای واکنش سریع سازمان پیمان امنیت جمعی را نظامیان روسیه تشکیل می دهند و مشارکت کشورهای دیگر در آن تنها نمادین است.

برای نمونه به گفته خبرگزاری های روسیه در رزمایش فعلی در قزاقستان از قرقیزستان 89 و از تاجیکستان تنها 3 نظامی شرکت داشته اند.

آقای محمدعظیمف تاکید می کند با توجه به آنکه هدف اصلی نیروهای واکنش سریع مقابله با تروریسم، بنیادگرایی و قاچاق مواد مخدر است، انتشار خبرهای مربوط به تشنج در شمال افغانستان و نیز افزایش قاچاق مواد مخدر زمینه استفاده از این نیروها در منطقه فراهم خواهد شد.

مطالب مرتبط