دادگاه بریتانیا: شواهد شکنجه مظنون گوانتانامو منتشر شود

Image caption بنیام محمد در پاکستان دستگیر شد و پس از انتقال به مراکش و بازجویی در آنجا، چهار سال را در زندان گوانتانامو گذراند

دادگاه عالی بریتانیا دستور داده اسناد متعلق به دستگاه اطلاعاتی آمریکا که ادعا می شود شکنجه شدن یک زندانی سابق گوانتانامو را ثابت می کند، به چاپ برسد.

این زندانی سابق که در اتیوپی به دنیا آمده و اکنون فردی بریتانیایی است، بنیام محمد نام دارد. او که چهارسال در زندان گوانتانامو زندانی بوده است مدعی است اسناد مورد بحث نشان می دهد او به درخواست اداره مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) پیش از انتقال به بازداشتگاه گوانتانامو و در زمانی که او در مراکش بوده، مورد شکنجه قرار گرفته است.

او همچنین مدعی است سرویس اطلاعاتی داخلی بریتانیا MI5 از این موضوع مطلع بوده است.

دولت بریتانیا که هرگونه تبانی در مسئله شکنجه بنیام محمد را رد می کند، به استناد تاثیر این تصمیم در امنیت ملی، درخواست تجدید نظر در این حکم را مطرح کرده و مانع انتشار این اسناد شده است.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به این خبر چنین حکمی را باعث خدشه دار شدن روابط بین المللی خواند و گفت ممکن است تصمیم به انتشار این اطلاعات باعث شود در آینده اطلاعات میان بریتانیا و آمریکا به اشتراک گذاشته نشود.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم با تقدیر از تصمیم وزیر خارجه بریتانیا برای مطرح کردن درخواست تجدید نظر، گفت کشورش از حکم صادر شده "راضی نیست."

این سخنگو گفت: "مسئله، اهمیت حفظ اطلاعات حساس مربوط به امنیت ملی و حفظ کانال ارتباطی محرمانه ای است که ما با متحدانمان داریم."

دادگاه عالی حکم اصلی خود را یک سال پیش صادر کرده بود اما در آن زمان خلاصه ای از ادعاهای بنیام محمد درباره شکنجه که طول آن به هفت پاراگراف می رسید به دستور دیوید میلیبند از متن حکم حذف شد.

با این حال قضات دادگاه عالی بریتانیا حکم دادند که خطر انتشار این اسناد برای امنیت ملی بریتانیا "خطری جدی نیست" و افشا کردن این اسناد "به میزان قابل ملاحظه ای" به نفع عموم است.

این دادگاه واکنش حزب محافظه کار، حزب مخالف دولت بریتانیا را نیز برانگیخته است؛ دیوید دیویس، فردی که در گذشته سمت وزیر کشور در کابینه سایه را برعهده داشت گفت: "جامعه بریتانیا حق دارد ارزیابی قضات از وسعت همدستی سرویس های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا در شکنجه را بداند و خود تصمیم بگیرد که چرا دولت به این اندازه سعی داشته از برملا شدن این ارزیابی جلوگیری کند."

بنیام محمد که زمانی در شهر لندن زندگی می کرد در سال 2002 در پاکستان دستگیر شد و پس از بازجویی در پاکستان توسط ماموران سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا به مراکش منتقل شد.

او مدعی است زمانی که در مراکش در بازداشت ماموران آمریکایی بوده توسط CIA مورد شکنجه قرار گرفته و سوالاتی از او پرسیده شد که MI5 انها را در اختیار بازجویان قرار داده بود.

این مظنون در نهایت به گوانتانامو منتقل شد و در فوریه سال 2009 آزاد شد.

مطالب مرتبط