ارتش پاکستان به سمت مواضع طالبان حرکت کرد

Image caption حکیم الله محسود رهبر جدید طالبان در پاکستان است

در تحولی که ظاهرا نشان از آغاز یک حمله غیرمنتظره علیه مواضع القاعده و طالبان دارد، هزاران نفر از سربازان پاکستانی با پشتیبانی تانک و توپخانه حرکت به سمت مناطق قبیله ای وزیراستان جنوبی را آغاز کرده اند.

مقام های محلی شمار سربازان در حرکت را 30 هزار نفر عنوان کرده اند و می گویند سربازان از شمال، شرق و غرب در حال ورود به نواحی قبیله ای (در نزدیکی مرز افغانستان) هستند.

گفته می شود اعضاء قبایل ساکن این منطقه هم راه فرار را در پیش گرفته اند.

پیش از آغاز حرکت سربازان ارتش در این منطقه ممنوعیت رفت و آمد اعلام شد.

بنا به گزارش ها تقریبا در همه کانال های ارتباطی در این منطقه اختلال ایجاد شده است.

هنوز ارتش پاکستان درباره این عملیات اظهارنظری نکرده است اما گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد می گوید چندین کاروان ارتش را در جاده های منتهی به وزیرستان مشاهده کرده است.

برخی کارشناسان با اشاره به دیدار یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان با رهبران ارشد سیاسی و نظامی پاکستان در روز جمعه 16 اکتبر معتقدند در این جلسه تصمیم برای آغاز انتقال نیروها گرفته شد.

این عملیات پس از آن برگزار می شود که مواضع پیکارجویان در این منطقه در هفته های اخیر توسط نیروی هوایی و توپخانه پاکستان هدف قرار گرفته است.

در روزهای اخیر بیش از 150 نفر در شهر های مختلف پاکستان در اثر مجموعه ای از بمبگذاری ها و حملات هماهنگ توسط افرادی که ظن آن می رود از اعضاء طالبان بوده اند کشته شده اند، که به نظر می رسد حملات هوایی و توپخانه ارتش پاکستان به اهدافی در منطقه وزیرستان جنوبی باعث انتقامجویی از طریق بمبگذاری شده باشد.

هر چند اعتقاد بر آن است که هدف بمبگذاری های پیکارجویان ایجاد شکاف در افکار عمومی بوده است اما به نظر می رسد بیش از هر چیز باعث مصمم تر کردن ارتش برای عملی کردن نقشه حمله ای فراگیر شده باشد، که اکنون فرماندهان آن سخن از ریشه کن کردن طالبان به میان می آورند.

ارتش پاکستان در ماه های اخیر و پس از دستور فرماندار استان جبهه شمال غرب در روز پانزدهم ژوئن برای حمله زمینی، مشغول تقویت نیروهای خود در نزدیکی وزیرستان جنوبی بوده است.

دولت پاکستان نیز از سوی دولت آمریکا برای ریشه کن کردن پیکارجویان تحت فشار قابل توجهی قرار داشته است.

وزیرستان شمالی و جنوبی یک منطقه کمربندی را تشکیل می دهند که نفوذ پیکارجویان طالبان در آنجا زیاد است و این شورشیان از این منطقه حملاتی را در دیگر نقاط شمال غرب پاکستان و همچنین شرق افغانستان سازماندهی کرده اند و به اجرا درآورده اند.

همچنین ناحیه وزیرستان جنوبی به عنوان اولین نقطه امن برای حضور نیروهای جنبش اسلام گرایی چریکی در خارج از افغانستان پس از حوادث یازدهم سپتامبر تلقی می شود که در آن چندین اردوگاه آموزش بمبگذاران انتحاری وجود دارد.

مطالب مرتبط