درگیری شدید ارتش پاکستان و پیکارجویان طالبان

نیروهای پاکستانی
Image caption احتمال حمله هوایی و زمینی ارتش پاکستان به مواضع طالبان در روزهای اخیر تقویت شده بود

در حالی که هزاران سرباز پاکستانی با پشتیبانی تانک و توپخانه و نیروی هوایی حمله به مواضع طالبان و القاعده در مناطق قبایلی وزیرستان جنوبی را شروع کرده اند، گزارش ها حاکی از درگیری شدید و کشته شدن شماری از نیروهای دو طرف است.

مقامات ارشد نظامی می گویند پیکارجویان سرسختانه مقاومت می کنند و ده ها نفر از هر دو طرف درگیر، کشته شده اند.

از آنجا که ارتش تمام جاده ها را بسته است، هزاران غیرنظامی قادر به فرار از صحنه زد و خوردها نیستند.

مقامات محلی و شاهدان عینی می گویند منطقه ماکین، که یکی از قرارگاه های قبیله حکیم الله محسود، رهبر جدید طالبان و از هدف های اصلی حمله نیروهای دولتی است، بمباران هوایی شده است.

دولت پاکستان گفته است که به دلیل این که محل اقامت طالبان پاکستانی پناهگاه امنی برای نفرات القاعده است چاره ای جز حمله تهاجمی به پایگاه اصلی طالبان وجود نداشته است.

پیش از آغاز حرکت نیروهای ارتش پاکستان در این منطقه ممنوعیت رفت و آمد اعلام شده بود.

بنا به گزارش ها تقریبا در همه راه های ارتباطی در این منطقه اختلال ایجاد شده است.

در روزهای اخیر بیش از 150 نفر در شهر های مختلف پاکستان در اثر یک رشته بمبگذاری ها و حملات هماهنگ توسط افرادی که ظن آن می رود از اعضاء طالبان بوده اند کشته شده اند.

دولت پاکستان از سوی دولت آمریکا نیز برای ریشه کن کردن پیکارجویان تحت فشار قابل توجهی قرار داشته است.

وزیرستان شمالی و جنوبی یک منطقه کمربندی را تشکیل می دهند که نفوذ پیکارجویان طالبان در آنجا زیاد است و این شورشیان از این منطقه حملاتی را در دیگر نقاط شمال غرب پاکستان و همچنین شرق افغانستان سازماندهی کرده و به اجرا درآورده اند.

همچنین ناحیه وزیرستان جنوبی به عنوان اولین نقطه امن برای حضور چریک های اسلامگرا در خارج از افغانستان پس از حوادث یازدهم سپتامبر تلقی می شود و چندین اردوگاه آموزش بمبگذاری انتحاری در این منطقه وجود دارد.

مطالب مرتبط