حمله به نیروهای پلیس و ارتش عراق

انفجار در عراق
Image caption با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی عراق خشونت ها افزایش یافته است

پلیس عراق می گوید در اثر یک رشته حملات در شمال وشرق این کشور که مامورین پلیس و سربازان را هدف قرار داده بود دست کم 9 نفر کشته شده اند.

در یک مورد، انفجار یک بمب کنار جاده ای در نزدیکی شهر فلوجه در غرب بغداد، موجب کشته شدن 4 سرباز که در حال گشت زنی بودند، شد.

در این حمله 10 سرباز دیگر نیز مجروح شدند.

دو مامور پلیس و یک غیرنظامی نیز در جریان حملات جداگانه در شهر موصل در شمال عراق جان باختند و دو نفر دیگر در اثر انفجار در نزدیکی کرکوک کشته شدند.

در یک حمله جداگانه انتحاری، انفجار بمبی که در یک کامیون کار گذاشته شده بود پل اصلی در شمال رمادی را کاملا منهدم کرد ولی تلفات جانی به بار نیاورد.

این پل بغداد را به غرب کشور و مرز با سوریه و اردن متصل می سازد و سربازان آمریکایی برای بیرون بردن تدارکات خود از عراق از این پل استفاده می کنند.

بسیاری از عراقی ها پس از اشغال کشورشان توسط نیروهای به رهبری آمریکا در سال 2003، از این مسیر برای فرار از کشور و پناهنده شدن به سوریه و اردن استفاده می کردند.

یک سخنگوی ارتش آمریکا در استان انبار که شهرهای رمادی و فلوجه در آنجا قرار دارد این خبر را تایید کرد که انفجارها در نزدیکی دو پایگاه نظامی عراقی که نیروهای آمریکایی در منطقه در آنجا مستقرند، رخ داده است.

از هنگامی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به تقویت نیروهای آمریکایی در عراق پرداخت و دست دوستی به سوی رهبران سنی مذهب قبایل عراقی در استان های غربی این کشور دراز کرد، خشونت ها تا حد زیادی کاهش یافته است ولی برخی از ناظران نگرانند که هنگام برگزاری انتخابات پارلمان عراق در ماه ژانویه سال 2010، خشونت ها افزایش یابد.

مطالب مرتبط