آمریکا از شهروندانش خواست به گینه سفر نکنند

تظاهرکنندگان در گینه
Image caption خشونت ها در گینه در سراسر جهان محکوم شده است

آمریکا به شهروندانش هشدار داده است که از سفر به گینه خودداری کنند. 15 کشور آفریقایی نیز حکومت نظامی گینه را به خاطر سرکوب مردم معترض تحریم تسلیحاتی کرده اند.

سربازان وابسته به حکومت نظامی گینه به رهبری سروان موسی دادیس کامارا، در ماه سپتامبر امسال به روی مردم معترض در کوناکری، پایتخت این کشور آتش گشود.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند که دست کم 157 کشته در آن واقعه کشته شدند.

در پی بروز بحران در گینه، آمریکا تعداد دیپلمات ها و کارمندان سفارتخانه خود در گینه را کاهش داده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه (17 اکتبر) با صدور بیانیه ای از شهروندان این کشور خواست که گینه را ترک و نیز از سفر این کشور خودداری کنند.

از سوی دیگر، سازمان جامعه اقتصادی کشورهای غرب قاره آفریقا گینه را به دلیل ارتکاب "جنایات" تحریم تسیحاتی کرده است.

گروه های مدافع حقوق بشر می گویند در جریان سرکوب مخالفان در پایتخت سربازان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از سرنیزه استفاده کرده بودند و زنان را در خیابان ها مورد تجاوز جنسی قرار داده بودند.

حکومت نظامی گینه این اتهام را بی اساس می داند.

15 کشور عضو سازمان جامعه اقتصادی کشورهای غرب قاره آفریقا روز شنبه در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که با اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد برای اجرای تحریم ها علیه گینه همکاری خواهد کرد.

تظاهرات علیه موسی دادیس کامارا، رهبر نظامی گینه در اعتراض به این خبر بود که او در نظر دارد برای پست ریاست جمهوری در انتخابات آتی نامزد شود.

اتحادیه آفریقا به رهبر نظامی گینه تا نیمه شب شنبه مهلت داده است، کتبا اعلام کند که در انتخابات آتی که قرار است حدود سه ماه دیگر برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

مطالب مرتبط