به روز شده:  23:28 گرينويچ - شنبه 17 اکتبر 2009 - 25 مهر 1388

تلاش پاکستان برای 'پاکسازی' وزیرستان جنوبی از طالبان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

حداقل 30 هزار سرباز پاکستانی با پشتیبانی هوایی و توپخانه عملیات گسترده ای را در وزیرستان جنوبی علیه پیکارجویان طالبان آغاز کرده اند.

بر اساس گزارش ها، پنج نظامی پاکستانی و یازده پیکارجوی طالبان در درگیری ها کشته شده اند.

مقام های محلی می گویند که طالبان یک دکل مخابراتی را نابود کرده است و هم اکنون همه خطوط مخابراتی در نواحی درگیری از کار افتاده است.

گفته می شود که نیروهای دولتی ناحیه ماکین که یکی از قرارگاه های قبیله حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان در آن واقع است را بمباران کرده اند.

هم زمان با پیشرفت نیروهای دولتی از شمال، غرب و شرق به نواحی مرکزی وزیرستان جنوبی، پیکارجویان نیز به شدت با آن ها درگیر شده اند.

ژنرال اظهر عباس، سخنگوی ارتش پاکستان، هدف این عملیات را پاکسازی منطقه از پیکارجویان طالبان که به گفته او تروریست هستند اعلام کرده است.

عملیات تازه پاکستان از حمایت آمریکا برخوردار است.

نیروهای پاکستانی

آمریکا از این عملیات که در حوالی مرز پاکستان-افغانستان انجام می شود، حمایت می کند

آمریکا طی ماه های گذشته ضمن افزایش کمک های نظامی اش به پاکستان، کمک های مالی اش به این کشور را نیز تقریبا سه برابر کرده است.

پیش از آغاز عملیات روز شنبه نیروهای پاکستانی، این کشور در منطقه ممنوعیت رفت و آمد اعلام کرده بود.

بنا بر برخی گزارش ها، تردد در بیشتر جاده ها در وزیرستان جنوبی با مشکل روبروست.

دولت پاکستان می گوید منطقه تحت کنترل طالبان در پاکستان پناهگاه امنی برای گروه القاعده شده است و چاره ای جز حمله به پایگاه اصلی طالبان وجود نداشت.

طی هفته گذشته بیش از 150 نفر در شهر های مختلف پاکستان در بمبگذاری ها و حملات هماهنگ توسط افرادی که گمان می رود از اعضای طالبان بوده اند کشته شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.