عملیات ارتش پاکستان با مقاومت طالبان مواجه شد

Image caption ارتش پاکستان با تدارکات گسترده ای عملیات خود را آغاز نموده است

تلاش ارتش پاکستان برای بیرون راندن شورشیان طالبان از مواضع انها در منطقه وزیرستان جنوبی، با مقاومت شدید این شورشیان مواجه شده است.

پس از پایان روز اول درگیری که بزرگترین حمله علیه طالبان در شش سال اخیر است، گزارش شده که ده ها نفر کشته شده اند.

بر اساس گزارش های تایید نشده 26 پیکارجو و پنج سرباز ارتش کشته شده اند و مواضع طالبان برای دومین روز متوالی مورد تهاجم آتش شدید توپخانه و حملات هوایی قرار دارد.

هزاران نفر از ساکنان غیرنظامی این منطقه هم گریخته اند.

نزدیک به 20 هزار نفر در اردوگاه هایی بیرون منطقه درگیری اسکان داده شده اند و آژانس های کمک رسانی هشدار می دهند که شمار افراد بی خانمان شده احتمالا بیشتر از این تعداد است.

ارتش که از سه جهت به منطقه وزیرستان جنوبی حمله کرده کلیه گذرگاه های این منطقه را تحت اختیار خود دارد.

جزئیات چندانی از عملیات ارتش در این منطقه توسط منابع خبری مخابره نمی شود زیرا فعالیت درون منطقه وزیرستان جنوبی برای خبرنگاران خارجی یا پاکستانی دشوار و خطرناک است.

بر اساس گزارش های رسیده سربازان ارتش پاکستان در روز شنبه 17 اکتبر توانستند یک مقر طالبان در نقطه ای به نام اسپنکی رغزی را پس از عقب نشینی طالبان به کوه های اطراف، به تصرف خود درآورند.

یک مقام ارشد دولت پاکستان به خبرگزاری رویترز درباره این عملیات گفت: "محل انجام عملیات منطقه ای مسطح است در نتیجه هلی کوپترهای توپ دار هر گونه تلاش آنها برای مقاومت را خنثی کردند و آنها تصمیم گرفتند به کوه ها فرار کنند."

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده است که عبور و مرور به منطقه کوتکی که حکیم الله محسود در آنجا اقامت دارد نیز با برقراری پست های بازرسی تحت کنترل قرار دارد.

در آستانه عملیات ارتش طالبان چندین حمله هماهنگ در نقاط مختلف پاکستان انجام داد که این حملات به کشته شدن بیش از 150 نفر منجر شد.

از این رو نگرانی از انجام حملات انتقامجویانه بیشتر از سوی طالبان باعث شده است که شرایط امنیتی سخت گیرانه ای در شهرهای مختلف پاکستان برقرار شود.

به گفته مقام های محلی تخریب یک برج مخابراتی در منطقه تیارزا باعث مختل شدن کلیه ارتباطات در منطقه شده است.

مطالب مرتبط