عملیات ارتش پاکستان با مقاومت طالبان مواجه شد

فرار از وزیرستان جنوبی
Image caption هزاران نفر در حال فرار از صحنه درگیری ها هستند

ارتش پاکستان می گوید در اولین روز حمله تهاجمی علیه مواضع القاعده و طالبان در وزیرستان جنوبی 60 پیکارجو کشته شده اند.

ولی از آنجا که به خبرنگاران اجازه نزدیک شدن به صحنه درگیری ها داده نشده است، نمی توان صحت تعداد کشته شدگان را تایید کرد.

ارتش در حال حاضر عملیات خود را بر منطقه ای در شمال وزیرستان متمرکز ساخته و از حمله هوایی و آتش توپخانه در حمله به این منطقه استفاده می کند.

ولی این عملیات با مقاومت سرسختانه پیکارجویان روبرو شده است.

هزاران نفر هم اکنون از منطقه گریخته اند و نهادهای کمک رسانی می گویند با ادامه عملیات ارتش، انتظار می رود شمار فراریان افزایش یاید.

نزدیک به 20 هزار نفر در اردوگاه هایی بیرون منطقه درگیری اسکان داده شده اند.

ارتش که از سه جهت به منطقه وزیرستان جنوبی حمله کرده کلیه گذرگاه های این منطقه را تحت اختیار خود دارد.

بر اساس گزارش های رسیده، سربازان ارتش پاکستان در روز شنبه 17 اکتبر توانستند یک مقر طالبان در نقطه ای به نام اسپنکی رغزی را پس از عقب نشینی طالبان به کوه های اطراف، به تصرف خود درآورند.

یک مقام ارشد دولت پاکستان به خبرگزاری رویترز درباره این عملیات گفت: "محل انجام عملیات منطقه ای مسطح است در نتیجه هلیکوپترهای توپ دار هر گونه تلاش آنان برای مقاومت را خنثی کردند و آنها تصمیم گرفتند به کوه ها فرار کنند."

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داده است که عبور و مرور به منطقه کوتکی،که حکیم الله محسود در آنجا اقامت دارد با برقراری پست های بازرسی تحت کنترل قرار دارد.

در آستانه عملیات ارتش طالبان چندین حمله هماهنگ در نقاط مختلف پاکستان انجام داد که این حملات به کشته شدن بیش از 150 نفر منجر شد.

از این رو نگرانی از انجام حملات انتقامجویانه بیشتر از سوی طالبان باعث شده است که تدابیر امنیتی سخت گیرانه ای در شهرهای مختلف پاکستان به اجرا گذاشته شود.

مطالب مرتبط