کشته شدن چهار عضو جنبش اسلامی ازبکستان

Image caption مقامات تاجیکستان گفته اند جنبش اسلامی ازبکستان در ناحیه اسفره فعال بوده است

پلیس تاجیکستان از کشته شدن چهار نفر از "اعضای جنبش اسلامی ازبکستان" بوده اند و بازداشت یک نفر دیگر در شمال کشور خبر داد.

این حادثه شام روز یکشنبه، 18 اکتبر، در پی یک عملیات ویژه نیروهای انتظامی و مرزبانی تاجیکستان در مرکز ناحیه اسفره ولایت سغد رخ داده است.

همچنین در محل حادثه مقدار زیاد اسلحه کشف و مصادره شده است. گفته می شود در این حادثه یک نفر پلیس از جمله گروه ویژه بخش پلیس سغد زخمی شده است.

محمدالله اسدالله یف، سخنگوی وزارت امور داخله تاجیکستان در صحبت با بی بی سی گفت که به احتمال زیاد "افراد کشته شده و یک نفری که بازداشت شد، از جمله اعضای گروهی هستند که در هفته گذشته از ورود آنها به قلمرو قرقیزستان گزارشهایی پخش شده بودند."

آقای اسدالله یف افزود که ضمن بازداشت این افراد "با استفاده از سلاح مقاومت کردن و ماموران انتظامی ناچار بودند علیه آنها نیز از سلاح استفاده کنند. وی افزود: "حالا ماموران انتظامی و امنیتی مشغول تحقیق این حادثه و اسامی افراد کشته شده هستند."

منابع پلیس تاجیکستان اعضای این گروهها را در قتل سعید عمر سعیدف، رئیس بخش جستجوی جنایی پلیس ناحیه اسفره که در اواسط ماه سپتامبر رخ داد، مظنون می دانند. قبلا پلیس تاجیکستان اعلام کرده بود که اسامی افراد مظنون در این حادثه را در اختیار دارد.

این در حالیست که منابع نیروهای مرزبانی قرقیزستان ادعا داشتند که روز 14 اکتبر یک گروه ده نفری مسلح از مرز تاجیکستان عبور کرده به سوی پاسگاه موسوم به کوکتاش قرقیزستان گلوله شلیک کردند.

گفته می شد که این افراد در پی تعقیب نیروهای انتظامی تاجیکستان وارد قلمرو قرقیزستان شدند و یک گروه جنایی بوده و به حرکت و یا جنبشهای اسلامی ربط ندارد.

ولی ریاست نیروهای مرزبانی کمیته دولت امنیت ملی تاجیکستان روز شنبه، 17 اکتبر، با پخش یک بیانیه اظهار داشت که "هیج یک مورد عبور از مرز میان تاجیکستان و قرقیزستان مشاهده نشده است."

با این وجود، مسئولان نیروهای مرزبانی تاجیکستان اظهار داشته بودند که "برای مشخص کردن این حادثه با همتایان قرقیز خود به تبادل اطلاعات پرداخته اند."

روز یکشنبه 18 اکتبر نیروهای مرزبانی قرقیزستان خبر دادند که این گروه وارد روستای وارخ ناحیه اسفره شده است. همچنین، گفته می شد که چون این روستا بخشی از قلمرو تاجیکستان محسوب می شود، آنها نمی توانند برای بازداشت این گروه به این روستا وارد شوند.

ولی اعلام شده بود که نیروهای مرزبانی قرقیزستان در اطراف این روستا هستند و راههای فرار این گروه را تحت نظارت خود قرار داده اند. همچنین گزارش شده بود که در رابطه با این حادثه ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان مراقبت از مرزهای خود در این منطقه را تقویت داده اند.

هم اکنون روشن شده که علیرغم اظهارات نیروهای مرزبانی تاجیکستان، نیروهای انتظامی و امنیتی این کشور در باره این گروه اطلاع داشته و مشغول تدابیر بازداشت آنها بودند.

به این دلیل حدس زده می شود که ممکن است اظهارات اخیر نیروهای مرزبانی تاجیکستان در این رابطه به خاطر گمراه ساختن اعضای این گروه صورت گرفته باشد.

ضمنا، ناحیه اسفره از مناطقی در شمال تاجیکستان محسوب می شود که نفوذ اسلامگرایان آنجا بیشتر محسوس است. تعداد بیشتر افرادی که به اتهام عضویت در جنبش اسلامی ازبکستان و "بیعت" در تاجیکستان بازداشت و زندانی شدند، از جمله ساکنان این منطقه هستند.

منابع رسمی می گویند که از سال 1997 به این سو عضویت 84 نفر ساکن این ناحیه در جنبش اسلامی ازبکستان آشکار شده و بیش از 40 نفر آنها بازداشت و مجازات شده اند.

روز جمعه گذشته دادگاه ولایت سغد پنج نفر از افرادی را که از اعضای دیگر جنبش اسلامی ازبکستان خوانده شدند، از 7 تا 11 سالی به زندان محکوم کرد. انور قیومف، رهبر این گروه، به حبس ابد محکوم شد.

دولتهای منطقه و آمریکا جنبش اسلامی ازبکستان را یک سازمان تروریستی می دانند که با طالبان و القاعده ارتباط دارد.