لبنان اسرائیل را متهم به نقض قطعنامه شورای امنیت کرد

فواد سنیوره
Image caption آقای سنیوره اسرائیل را متهم به نقض قطعنامه شورای امنیت کرده است

فواد سنیوره، نخست وزیر لبنان اسرائیل را متهم به نقض فاحش قطعنامه شماره 1701 شورای امنیت کرده است که به جنگ اسرائیل با حزب الله در سال 2006 پایان داد.

اظهارات آقای سنیوره پس از آن است که صلحبانان سازمان ملل متحد خبر دادند که اسرائیل دستگاه های جاسوسی زیر زمینی را که در جریان جنگ با حزب الله نصب کرده بود، منفجر و منهدم کرده است.

بنا بر گزارش ها نصب این دستگاه ها تلاش اسرائیل برای دسترسی به شبکه مخابراتی حزب الله لبنان بوده است و از بین بردن آنها پس از کشف دستگاه ها توسط حزب الله است.

آقای سنیوره افزود هنگامی که نیروهای ارتش لبنان و صلحبانان سازمان ملل متحد در حال تحقیق در باره انفجارها بودند، این یک هواپیمای بدون سرنشین اسرائیلی بر فراز منطقه به پرواز درآمده بود که مورد دیگری از نقض قطعنامه شورای امنیت محسوب می شود.

گزارش ها حاکی از این است که برای انهدام دستگاه ها دو انفجار در نزدیکی یک دهکده مجاور مرز اسرائیل صورت گرفته و سربازان لبنانی سومین دستگاه را پس از کشف، از کار انداخته اند.

حزب الله لبنان اخیرا گفته بود سه دستگاه جاسوسی اسرائیل را که در جنوب لبنان کار گذاشته شده بود کشف کرده است.

دولت اسرائیل از پاسخ مستقیم به این اظهارات خودداری کرده است ولی روزنامه پرتیراژ اسرائیلی یدیوت آهارونات، در واکنش به این ماجرا نوشته است اتهامات لبنان ارزش پاسخ دادن را ندارد.

مطالب مرتبط