اوباما سیاست جدید این کشور در برابر سودان را اعلام کرد

باراک اوباما
Image caption باراک اوباما می گوید در صورت عدم همکاری سودان تحریم های علیه این کشور را تشدید خواهد کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سیاست جدید دولت خود در قبال سودان را اعلام کرده و می گوید چنانچه مقامات سودان رفتار خود را تغییر داده و در جهت برقراری صلح در کشور کار کنند، آمریکا حاضر به دادن امتیازاتی به سودان خواهد بود.

آقای اوباما در عین حال گفته است در صورت عدم همکاری سودان، اعمال فشار بر این کشور از سر گرفته خواهد شد.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است آمریکا خواستار پایان مناقشه در دارفور، اعمال قرارداد صلح بین شمال و جنوب سودان و نیز ایجاد یک پناهگاه امن برای پناهندگان است.

خانم کلینتون گفت در صورتی که سودان این سه هدف را بر آورده نکند، آمریکا و جامعه بین المللی این کشور را مشمول تحریم های بیشتری خواهد کرد ولی همکاری درها را برای دریافت مشوق های سیاسی و اقتصادی باز خواهد کرد.

آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی خود خواستار تحریم های شدیدتری علیه دولت خارطوم شده بود.

دولت آمریکا تحریم هایی علیه سودان اعمال کرده و حکم جلب بین المللی عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در ارتباط با جنایات علیه بشریت در دارفور، صادر شده است.

سازمان ملل متحد تخمین زده است که از هنگام شروع درگیری های دارفور در سال 2003 تا کنون، 300 هزار نفر در این منطقه کشته شده اند.

درگیری ها هنگامی شروع شد که گروه های شورشی که دولت را متهم به سرکوب کردن سیاه پوستان آفریقایی و اعمال تبعیض علیه آنان در برابر عرب ها می کردند به هدف های دولتی حمله کردند.

در پاسخ به این حملات، شبه نظامیان طرفدار دولت حمله وحشیانه خود به این گروه ها را شروع کردند. حمله ای که برخی از گروه های مدافع حقوق بشر آن را نسل کشی خوانده اند.

دولت سودان حمایت از این شبه نظامی ها را رد می کند.

مطالب مرتبط