دانشمند آمریکایی به جاسوسی برای اسرائیل متهم شد

یک دانشمند آمریکایی که برای وزارت دفاع این کشور و سازمان ناسا کار می کرد به جاسوسی برای اسرائیل متهم شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد استیوارت دیوید نوزت تلاش کرد تا اسناد طبقه بندی شده را به فردی که خود را به عنوان مامور اطلاعاتی اسرائیل معرفی کرده بود، تحویل دهد.

این آمریکایی 52 ساله که قبلا قابل اعتماد تشخیص داده شده بود، روز دوشنبه توسط ماموران اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) بازداشت شد.

در دادخواست ارائه شده، اسرائیل و هیچ فردی به نقض قوانین آمریکا متهم نشده است.

انتظار می رود آقای نوزت امروز سه شنبه 20 اکتبر در دادگاهی در واشنگتن حاضر شود. او در صورت تائید اتهامش با مجازات حبس ابد رو به رو خواهد شد.

دیوید کریس، دستیار دادستان کل آمریکا گفت این موضوع جدی است و این باید هشداری باشد برای افرادی که امور محرمانه آمریکا را فدای سود خود می کنند.

آقای نوزت از سال 1989 تا 1990 در کاخ سفید در شورای ملی فضا کار می کرد. او در بخشی کار می کرد که گفته می شود در ماه، موفق به کشف آب شده است.

او همچنین ده سال در آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور وزارت دفاع کار کرده و در آن بخش بر روی قطعات پیشرفته تکنولوژیکی کار کرده است.

آقای نوزت در سال 2000، شرکتی بنیان نهاد که برای دولت آمریکا از جمله پنتاگون و ناسا قطعات پیشرفته تولید می کرد.

فعالیت های این دانشمند آمریکایی طی سال های 1989 تا 2006، برچسب "کاملا محرمانه" داشت و او به طور مرتب در این مدت به اسناد محرمانه و طبقه بندی شده مربوط به دفاع ملی آمریکا دسترسی داشته است.

ماه پیش یک مامور مخفی پلیس اف بی ای با آقای نوزت تماس برقرار کرد و خود را به عنوان یک افسر اطلاعاتی اسرائیل جا زد. در این تماس آقای نوزت آمادگی خود را برای پاسخ دادن به سئوال هایی درباره اسناد طبقه بندی شده آمریکا در ازای پول و گذرنامه اسرائیلی اعلام کرده است.

طی یک ماه پس از این تماس، این دانشمند آمریکایی نامه هایی با محتوای "اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه و کاملا محرمانه" در باره ماهواره های آمریکایی، سیستم هشدار اولیه، راه های دفاع و یا عمل متقابل در صورت حمله گسترده، اطلاعات درباره تماس های اطلاعاتی، و اصول مهم استراتژی دفاعی را در اختیار این مامور مخفی گذاشته است.

در مقابل آقای نوزت یازده هزار دلار پول نقد دریافت کرده بود.

مطالب مرتبط