بازداشت کردهای "گروه صلح" در ترکیه

ترکیه پنج عضو کرد "گروه صلح" را که از مرز عراق وارد این کشور شدند بازداشت کرده است.

طبق گزارش ها دادستانان ترک خواهان تعقیب قضایی اعضای گروه ممنوع اعلام شده پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) شده اند.

سایر اعضای این گروه سی و چهار نفری روز دوشنبه در نزدیکی سیلوپی در استان شرناق در جنوب شرقی ترکیه خود را تحویل مقامات ترکیه دادند. آنها از عراق وارد خاک ترکیه شدند.

جنگ 25 ساله گروه پ ک ک برای خودمختاری در جنوب شرقی ترکیه تا کنون چهل هزار کشته بر جای گذاشته است و دولت ترکیه در حال حاضر خواهان یافتن راه حلی برای پایان دادن به ناآرامی هاست.

گروه صلح کردها مرکب از گروهی از مبارزان پ ک ک از مقرشان در کوههای قندیل در عراق و آوارگانی از اردوگاه مخمور در جنوب موصل است.

هزاران نفر از هواداران کردها با تکان دادن پرچم پ ک ک از ورود این افراد استقبال کردند. این افراد بلافاصله از سوی نیروهای امنیتی برای بازجویی به جای دیگری برده شدند.

جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که "تسلیم شدن" این افراد یک اقدام نمادین حساب شده از سوی جدایی طلبان کرد بود که خواهان آن بودند تا رویکرد آشتی جویانه وعده داده شده توسط دولت رجب طیب اردوغان را مورد آزمایش قرار دهند.

خبرنگار بی بی سی می گوید نحوه رفتار با شورشیان کرد در ترکیه اکنون به دقت زیر نظر قرار دارد و تمایل و توانایی دولت ترکیه را در عمل به وعده خود برای نشان دادن انعطاف در قبال شورشیانی که دست از مبارزه مسلحانه بردارند، می سنجد.

پ ک ک توسط عبدالله اوجالان اداره می شد که از سال 1999 در زندان به سر می برد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه خواهان حمایت و پشتیبانی احزاب مخالف دولت از طرح صلح او با کردها شده است.

ترکیه هنوز نگفته که در طرح صلح خود چه چیزهایی را می گنجاند. موارد پیشنهادی شامل اصلاح موادی از قانون اساسی، امتیازات بیشتری در حوزه فرهنگی به کردها و احتمال عفو عمومی است.

خبرنگار بی بی سی این مسایل را حساس می داند. هر نوع سازش با پ ک ک قطعا از سوی سیاستمداران ملی گرا به عنوان تسلیم شدن در برابر تروریست ها محکوم خواهد شد.

مطالب مرتبط