به روز شده:  16:50 گرينويچ - سه شنبه 20 اکتبر 2009 - 28 مهر 1388

اسکندرکول: دریاچه ای در قلب کوه های تاجیکستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اسکندرکول یک دریاچه کوهستانی در دره فان در شمال تاجیکستان است. تاجیکان به دریاچه یا استخر بزرگ "کول" می گویند.

همه ساله صدها جهانگرد خارجی و محلی از این مکان سیاحتی بازدید می کنند. درسفری به این منطقه با یک دوچرخه سوار بریتانیایی در کنار دریاچه اسکندرکول دیدار کردم.

بن راولندز(Ben Rowlands) حدود پنج ماه پیش لندن را به قصد چین ترک کرده و چند روز مشغول سیاحت در کوهستان فان بوده است.

دریاچه اسکندرکول دو و نیم کیلومتر طول و یک کیلومتر پهنا دارد. عمق آن به طور متوسط بیش از 70 متر است و آن یکی از زیباترین دریاچه ها در شمال تاجیکستان است. این دریاچه از شهر دوشنبه تقریبا 130 کیلومتر فاصله دارد.

بن راولندز یک جوان ساکن لندن است که با دوچرخه از بریتانیا به اینجا سفر کرده است.

بن رولاندز چند روزی مشغول سیاحت در کهستان فان بوده است

وی برداشت خود را از سفر به این منطقه چنین بیان داشت: "کوهستان فان خیلی زیباست. من عکس های این دریاچه را دیده بودم. بازدید از این دریاچه بخش مهمی از سفر من بود. اینجا واقعا منظره های بسیار زیبایی دارد. اما راه از پنجکنت تا اینجا کوهستانی و پر پیچ و تاب و خیلی ناهموار بود. این منطقه کوه های بلند، دره های تنگ و رودخانه های کوهی دارد."

این دوچرخه سوار از بریتانیا به کوهستان آلپ و از آن جا از طریق کرواسی، بلغارستان و همین طور ترکیه، ایران، ترکمنستان و ازبکستان خود را به اینجا رسانده است.

وی می خواهد پس از اسکندرکول به ولایت کوهستانی بدخشان رود. سپس وی سفر خود را به قرقیزستان، کاشغر چین و همین طور به هنگ کنگ ادامه خواهد داد. از او پرسیدم که میان طبیعت ایران و تاجیکستان چه تفاوتهایی دیده است؟

بن راولندز در این باره گفت: "نمی دانستم که طبیعت ایران این قدر متنوع است. در مرز میان ایران و عراق، در کردستان، کوه های بزرگی است که به کوه های اینجا مانند هستند. دره های بزرگ و رودخانه های کوهی به هم شبیه اند. من بیابان های بین مشهد و اصفهان را هم دیدم. تفاوت اصلی با ایران، نمی دانم، شاید همین کوه های این جاست که به مراتب بلندتر و بزرگتر و قله هایشان برف پوش است."

آب نقره فام اسکندرکول، هوای خوش و تنوع درخت و بوته های پیرامون این دریاچه مهمترین انگیزه سفر گردشگران به این منطقه است.

آبشار اسکندر هم خیلی دیدنی است

این کول از مکانهای عمده تاریخی و توریستی وادی زرفشان محسوب می شود. اسم این موضع را به نام اسکندر مقدونی ربط می دهند.

اما دلیل ارتباط نام اسکندر با این دریاچه برای تاریخ نگاران چندان روشن نیست. دانشمندان بر این باورند که اسکندرکول چندین هزار سال پیش بر اثر زمین لغزه ای در ارتفاع بیش از 2000 متر پدید آمده است.

سه رودخانه در دره فان دریاچه اسکندر را سیراب می کنند و از شرق دریاچه، رودخانه ای که اسم آن هم "اسکندر دریا" است به بیرون می ریزد.

شرشره یا آبشار اسکندر هم بسیار دیدنی است.

مردمی که از این آبشار دیدن می کنند، پارچه هایی را نیز به درختی که "درخت آرزو" نام دارد و در نزدیکی این آبشار واقع است، به امید فردای نیک می بندند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.