شبیه‌سازی حمله موشکی در مانور نظامی آمریکا و اسرائیل

آمریکا و اسرائیل بزرگ ترین مانور نظامی مشترک میان دو کشور را به مدت دو هفته برگزار می کنند.

مانور دفاع هوایی آمریکا و اسرائیل از امروز چهارشنبه، بیست و یکم اکتبر آغاز شده است.

در این مانور، حمله هماهنگ شده موشکی از سه نقطه مختلف به اسرائیل شبیه سازی می شود. این مانور با نام "جونیپور کبرا" از سال 2001 به این سو برگزار می شود و امسال پنجمین دوره آن است.

گزارش رسانه های اسرائیلی حاکی از آن است که در این مانور جنگی، حمله احتمالی از سوی ایران، سوریه و لبنان شبیه سازی می شود.

ارتش اسرائیل در بیانیه ای گفت که این مانور از مدتها پیش برنامه ریزی شده بود و در پاسخ به رویدادهای سیاسی اخیر برگزار نمی شود.

رادیو اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد ارتش این کشور که نامش فاش نشد، گفت که این مانور در راستای آمادگی برای مقابله با تهدید احتمالی از سوی ایران است.

اسرائیل ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کند، اتهامی که ایران همواره آن را رد کرده است.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید این مانور به منزله هشداری به دشمنان اسرائیل قلمداد می شود. همچنین برپایی این مانور مشترک، تلاشی است تا به اسرائیل این اطمینان خاطر داده شود که آمریکا امنیت این کشور را کاملا جدی می گیرد.

برخی منابع خبری طی دو سال اخیر از احتمال حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران گزارش داده اند. اسرائیل این احتمال را رد نکرده و ایران نیز هشدار داده که چنین حمله ای با پاسخ شدیدی رو به رو خواهد شد.

در این مانور نظامی هزار سرباز آمریکایی از نیروهای مستقر در اروپا و تعداد مشابهی سرباز اسرائیلی مشارکت می کنند.

قرار است موشک های ارو (پیکان)، سیستم پیشرفته دفاع هوایی موشکی، سیستم دفاع موشکی قاره پیمای دریایی و سیستم ضد هوایی پاتریوت و هاوک در این مانور به کار گرفته شوند.

مطالب مرتبط