افزایش مشکلات بیجا شدگان داخلی در پاکستان

برنامه جهانی غذا (دبلیو اف پی) به دلیل نگرانی های امنیتی در پاکستان چند مرکز توزیع امدادهای خود در شمال غرب پاکستان را بسته است که برای بیش از دو میلیون فرد نیازمند آذوقه می رساند.

این تصمیم به دنبال کشته شدن پنج تن از کارمندان دبلیو اف پی در اثر یک حمله ی انتحاری در یکی از مراکزش در اسلام آباد اتخاذ شده که در روزهای پیش رخ داد.

سید امجد جمال یک سخنگوی برنامه ی غذایی جهان در اسلام آباد می گوید ممکن است فعالیت مراکز توزیع آذوقه از فردا یا پس فردا از سر گرفته شود.

او می گوید: "در واقع ما تنها سی مرکز امدادرسانی خود را بسته ایم که توزیع آذوقه به نیازمندان از طریق آنها انجام می شد. این اقدام به توصیه همکاران بخش امنیتی ما صورت گرفته است ما از اوضاع آگاهیم و امیدواریم از فردا بتوانیم این مراکز را بازگشایی کنیم."

این سخنگوی دبلیو اف پی در ادامه گفت که بستن این سی مرکز تاثیری بر وضعیت نیازمندان نخواهد داشت چرا که آنها سهم آذوقه برای یک ماه آینده را قبلا در اختیار نیازمندان قرار داده اند.

جنگی که ارتش پاکستان علیه مراکز القاعده و طالبان در وزیرستان به راه انداخته از نظر پیامدهای انسانی بسیار سنگین بوده است.

هزاران کودک، زن و افراد سالخورده ناگزیر شده اند خانه های خود را از بیم آسیب دیدن در جنگ ترک بگویند و راه مناطقی را در پیش بگیرند که هنوز آرام اند.

فرار غیر نظامیان از وزیرستان جنوبی در طول یک هفته ای از که از آغاز جنگ ارتش پاکستان علیه القاعده و طالبان می گذرد، ادامه داشته است.

شناسایی و ثبت نام بی خانمان شدگان که به مناطق همجوار یعنی دیره اسماعیل خان و تنک سرازیر می شوند، زیر نظر آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد یو ان سی آر انجام می شود.

تا حالا بر اساس گزارش ها در حدود ۳۲ هزار نفر که شامل ۴ هزار و ۵ صد خانواده می شوند، از خانه های خود متواری شده اند. این عده به هشتاد هزار نفری که از ماه می سال جاری تا کنون از وزیرستان جنوبی گریخته اند، می پیوندند. به این صورت آمار این آوارگان داخلی در پاکستان به بیش از ۱۱۲ هزار نفر رسیده است.

محمد شاه معلمی از اهالی وزیرستان جنوبی که به همراه اعضای خانواده اش از آنجا فرار کرده در یکی از مراکز ثبت نام آوارگان در دیر اسماعیل خان می گوید: در اثر خشونت های جاری در محل آنان غیرنظامیان کشته می شوند.

او می گوید: "این، جنگ علیه مردم است. طالبان در پناهگاه بسر می برند و مصون هستند. حقیقت این است که این مردم عادی هستند که در اثر اصابت گلوله های توپ ارتش کشته می شوند. مردم عام بمباران می شوند، خانه های شان با بمب مورد هدف قرار می گیرد. یک بمب به رستورانی اصابت کرد، خدا شاهد است که طالبان در درون آن نبودند، تمام کسانی که آنجا سوختند کارگران جوان بودند."

اما آنهایی که موفق می شوند از محل خود فرار کنند در کجا پناه می گیرند؟

یو ان اچ سی آر می گوید خانواده هایی از بیجاشدگان در منازل خود پذیرایی می کنند اما این آژانس نیازهای فوری آنان همانند پتو، جای خواب و ظروف حمل نفت را تامین می کند.

آژانس یاد شده می گوید دولت پاکستان به آنان خبر داده است که در حال بررسی ایجاد کمپ هایی برای آوارگان داخلی است.

اما هجوم سیل آسای مردم، رساندن کمک ها را با چالش مواجه کرده است، شفاخانه ها و مکاتب و دیگر تاسیسات عامه نیاز به کمک های بیشتری دارند تا بتوانند پاسخگوی چالش ها باشند.

در شمال غرب پاکستان در حدود سه هزار و ششصد نفر اخیرا در نتیجه برخوردها از منطقه ی باجور بیجا شده اند و در جستجوی سر پناه در دیر پایین هستند. یو ان اج سی آر پانصد عدد خیمه برای آنان ارسال کرده است این عده به ۵۸ هزار باجوری دیگر اضافه شده اند که در خلال مدت بیشتر از یک سال گذشته، در کمپ های مختلف در ایالت سرحد مقیم شده اند.

مطالب مرتبط