به روز شده:  12:22 گرينويچ - چهارشنبه 21 اکتبر 2009 - 29 مهر 1388

بسته شدن مدارس پاکستان بعد از حمله به دانشگاه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک روز پس از حمله ای انتحاری به دانشگاه اسلامی بین المللی اسلام آباد که شش کشته به جای گذاشت، دولت پاکستان دستور داده است مدارس و دانشگاه های این کشور تعطیل شوند.

دستور جدید در واقع بسط فرمانی است که روز دوشنبه (19 اکتبر)، در ارتباط با تعطیلی مدارس و برخی از دانشکده ها در برخی نقاط پاکستان صادر شده بود.

در همین حال، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد موقتا مراکز توزیع مواد غذایی خود را در مناطق جنگی شمال غرب پاکستان تعطیل کرده است. هدف از این کار بازنگری تدابیر امنیتی این سازمان در این منطقه بوده است.

وولفگانگ هربینگر، یکی از سخنگویان برنامه جهانی غذا روز چهارشنبه (21 اکتبر)، گفت تعطیلی این سازمان فقط برای یک روز است و خللی در توزیع مواد غذایی ایجاد نخواهد کرد.

طالبان پاکستان مسئولیت حمله به دانشگاه اسلامی بین المللی را پذیرفته اند و هشدار داده اند تا زمانی که ارتش پاکستان به حملات خود در وزیرستان جنوبی پایان ندهد، حملات آنها ادامه خواهد داشت.

در حملات پیکارجویان در یک ماه گذشته بیش از صد و هشتاد نفر کشته شده اند.

ادامه درگیری

در همین حال گزارش شده است که درگیری های سنگین در اطراف کوتکای، در وزیرستان جنوبی ادامه دارد.

کوتکای زادگاه حکیم الله محسود، رهبر طالبان پاکستان است. دسترسی به مکان هایی که مامن پیکارجویان طالبان تلقی می شود از طریق این شهرک امکان پذیر است.

ارتش پاکستان گفته در این شهرک با مقاومت سخت پیکارجویان روبرو شده است و از روز شنبه (17 اکتبر)، که حملات خود را شروع کرده، توانسته است نود پیکارجو را بکشد.

یکی از سخنگویان طالبان گفته است که چهل سرباز در حمله ای علیه پاسگاه بازرسی در نزدیکی کوتکای کشته شده اند؛ ارتش مرگ فقط چهار سرباز را تائید کرده است.

اما، در حالی که تمام جاده های منتهی به این منطقه توسط ارتش پاکستان مسدود شده است، دریافت گزارش های مستقل در باره این درگیری ها دشوار بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.