کاراجیچ در محاکمه در لاهه 'حاضر نمی شود'

Image caption رادوان کاراجیچ 10 سال بیش از دستگیری متواری بود

رادوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب بوسنی، به دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه گفته است در محاکمه اش که قرار است هفته آینده آغاز شود، شرکت نخواهد کرد.

آقای کاراجیچ در بیانیه ای در این باره گفته است دفاعیه او آماده نیست و به همین دلیل در جلسه محاکمه ای که برنامه ریزی شده است، شرکت نخواهد کرد.

آقای کاراجیچ متهم به 11 فقره جنایت جنگی در ارتباط با جنگ بوسنی در دهه نود است.

او که از جمله به نسل کشی متهم شده بیش از یک دهه پیش از دستگیری در حال فرار بود.

رهبر سابق صرب بوسنی همه اتهاماتی که به نسبت داده شده است، رد کرده است.

دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی گفته است که اختیارات رسیدگی ها کاملا در دست قضات است و فقط آنها می توانند تصمیم بگیرند که پرونده آماده محاکمه است یا نه.

در همین حال، انتظار می رود که بلیانا پلاوسیچ، که جانشین آقای کاراجیچ شده بود هفته آینده از زندان آزاد شود.

خانم پلاوشیچ در سال 2003 محکوم شد به دلیل سهمی که در سرکوب کروات ها و مسلمانان در جنگ دهه نود داشته است، یازده سال را در حبس باشد.

آزادی او از سوی دولت سوئد تائید شده است. خانم پلاوشیچ محکومیت خود را در سوئد می گذرانده است.

دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی ماه گذشته اجازه آزادی زود هنگام خانم پلاوشیچ را صادر کرد.

دادگاه لاهه اخیرا یک افسر صرب بوسنی را به جرم کشتار هشت هزار نفر از مسلمانان درسربرنیتسا به ۳۰ سال حبس محکوم کرد.

میلوراد توربیچ در جریان نسل کشی مسلمانان شخصا در برنامه ریزی ها و انتخاب محل کشتار مشارکت داشته و از مسئولان درجه اول جنایات سال ۱۹۹۵ در یوگسلاوی سابق شناخته شده است. درماه ژوئیه سال ۱۹۹۵ نیروهای صرب بوسنی به سربرنیتسا حمله ور شده و با غافلگیر کردن اهالی به یکی از وحشیانه ترین کشتارهای جنگ داخلی دست زدند و حدود ۸ هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کردند. سربرنیتسا در آن موقع منطقه تحت حفاظت سازمان ملل متحد بود و نیروهای هلندی که فقط به سلاحهای سبک مجهز بودند مسئولیت حفظ امنیت آن را بر عهده داشتند. رادوان کاراچیچ و راتکو ملادیچ فرمانده نظامیان صرب بوسنی مسئول اصلی این واقعه شناخته شدند.

مطالب مرتبط