'آمریکا باید با کره شمالی ارتباط اقتصادی برقرار کند'

Image caption کارشناسان این گروه کاری معتقدند روابط اقتصادی موجب بهبود وضع زندگی مردم کره شمالی می شود

یک گروه کاری در آمریکا به باراک اوباما رئیس جمهور این کشور توصیه کرده سیاست ملایمتری در قبال کره شمالی در پیش گیرد.

مطالعه مشترک انجمن آسیا و دانشگاه کالیفرنیا در شرایطی منتشر می شود که دولت آمریکا رویکرد شدیدتری علیه کره شمالی داشته است.

بدنبال آزمایش های موشکی و اتمی کره شمالی، آمریکا فشارهای بیشتری علیه این کشور اعمال کرده است.

اما کارشناسان گروه کاری یاد شده گفته اند آقای اوباما باید موضع خود را مورد تجدید نظر قرار دهد و با عضویت کره شمالی در موسساتی همچون صندوق بین المللی پول، بانک توسعه آسیا و سایر موسسات مالی جهانی مخالفت نکند.

در این گزارش آمده است رشد اقتصادی مبتنی بر سیاست درهای باز وضعیت زندگی مردم کره شمالی را بهبود می بخشد و این کشور را به مسیر اصلاح هدایت می کند.

این مطالعه با اشاره به تجربه چین تاکید می کند تماس اقتصادی درک کره شمالی از منافع خود را تغییر می دهد و ممکن است سیاست های این کشور را معتدل تر کند.

مقام های دولت و بسیاری از اعضای کنگره آمریکا گفته اند در واکنش به عدم پایبندی کره شمالی به توافقهای پیشین در صدد اتخاذ رویکرد خصمانه تری علیه این کشور هستند.

اما کارشناسان این گروه کاری می گویند دولت اوباما باید همانگونه که حاضر شده بدون هیچ پیش شرطی با ایران ومیانمار مذاکره کند با کره شمالی نیز وارد گفتگو شود.

به گفته آنها روند انزواجویانه کنونی تنها به تقویت بیشتر عناصر تندرو در درون حکومت کره شمالی منجر می شود.

این گزارش می افزاید اما مذاکرات اقتصادی رفتار کره شمالی را بهبود می بخشد بدون آنکه موجب تقویت توانایی نظامی این کشور شود.

مطالب مرتبط