رهبر حزب ملی بریتانیا به اسلام حمله کرد

Image caption اعتراض به حضور نیک گریفین تا ساعتی پس از ضبط برنامه Question Time مقابل مقر تلویزیون بی‌بی‌سی در غرب لندن ادامه یافت

نیک گریفین، رهبر حزب ملی بریتانیا (BNP) در یک برنامه پرسش و پاسخ در بی بی سی از اسلام انتقاد کرد و به دفاع از یک رهبر پیشین فرقه نژاد پرست کوکلاکس کلان پرداخت.

حزب ملی بریتانیا یک حزب راست گرای افراطی محسوب می شود که تنها سفیدپوستان بریتانیایی حق عضویت در آن را دارند و علاوه بر نمایندگانی در برخی شوراهای محلی بریتانیا، دو نماینده نیز در پارلمان اروپا دارد (از جمله نیک گریفین)، اما نماینده ای از این حزب در پارلمان بریتانیا حضور ندارد.

آقای گریفین که پیش از در دست گرفتن مسند هدایت این حزب به اتهام تحریک به گسترش نفرت قومی مجرم شناخته شد و به حبس تعلیقی محکوم گشته بود، در این برنامه پرسش و پاسخ گفت: "من یک نازی نیستم" و مدعی شد اگر وینستون چرچیل (نخست وزیر بریتانیا در زمان جنگ جهانی دوم) زنده بود اکنون به عضویت حزب ملی بریتانیا درآمده بود.

پيش از برگزارى این برنامه که "Question Time" (وقت پرسش) نام دارد، انتقادهاى گسترده اى عليه بى‌بى‌سى به خاطر دعوت از آقاى گريفين مطرح شده بود و تعداد زيادى از معترضان با تجمع مقابل مقر تلويزيون بى‌بى‌سى اعتراض خود به حضور این سیاستمدار افراطی در تلویزیون سراسری را اعلام کردند.

معترضان ضد فاشیسم پیش از آغاز برنامه پرسش و پاسخ مقابل دروازه ورودی مقر تلویزیون بی‌بی‌سی در غرب لندن با پلیس درگیر شدند.

نهادهای ناظر بر امور رسانه ها شمار بینندگان این برنامه را که بطور معمول پنجشنبه شب ها از شبکه یک تلویزیون بی بی سی پخش می شود را در روز پنجشنبه 22 اکتبر و در اوج آن حدود 8.2 میلیون نفر اعلام کردند که سه برابر شمار بینندگان این برنامه در سایر اوقات است.

پیتر هین، مسئول امور ولز در کابینه دولت بریتانیا با انتقاد از بی‌بی‌سی گفته بود این موسسه رسانه ای با فرصت دادن به این سیاستمدار افراطی به انتشار "سم نژادپرستانه" حزب ملی بریتانیا مشروعیت داده است اما بی‌بی‌سی با دفاع از تصمیم خود اعلام کرد که وظیفه این موسسه رعایت بی طرفی است.

همه علیه نیک گریفین

Image caption نیک گریفین اسلام را نامتناسب با ارزش های بریتانیایی خواند

آقای گریفین در ابتدای برنامه از سوی حضار هو شد و در حین برنامه پرسش و پاسخ نه تنها با انتقاد شدید سیاستمداران و چهره هایی که به عنوان پاسخ دهنده در برنامه حضور داشتند مواجه بود، بلکه به نظر می رسید اکثر حضار و پرسش کنندگان هم علیه مواضع او و حزب ملی بریتانیا بودند.

از جمله از آقای گریفین پرسیده شد که چرا اسلام را "دینی بد و فاسد" خوانده است. او پاسخ داد این دین "نکات خوبی دارد... این دین اجازه نمی داد که بانک ها هر کاری که می خواهند انجام دهند."

اما او گفت این دین تناسبی با "ارزش های بنیادین جامعه بریتانیا، آزادی بیان، دموکراسی و حقوق برابر میان زن و مرد" ندارد.

از آقای گریفین که در گذشته اظهارات بحث برانگیزی را درباره هولوکاست مطرح کرده بود، خواسته شد درباره این اظهار نظرش که کشته شدن شش میلیون نفر در جریان نسل کشی یهودیان توسط آلمان نازی را با فرضیه مسطح بودن کره زمین یکی دانسته بود توضیح دهد.

او در پاسخ گفت "قانون اروپایی" مانع آن می شود که او در این باره توضیح دهد، اما گفت نظرش را در این باره تغییر داده است.

نیک گریفین همچنین در طی صحبت های خود به "مردم بومی" بریتانیایی اشاره کرد که این اشاره باعث شد دیگر اعضاء هیئت پاسخ دهنده او را تحت فشار قرار دهند تا اذعان کند که منظور او سفید پوستان است.

با این حال آقای گریفین تاکید کرد که رنگ پوست در این بین "بی ارتباط" است.

او همچنین نظرش درباره همجنس گرایی را تشریح کرد و گفت: "من گفتم در نظر بسیاری از مردم صحنه بوسه دو مرد بزرگسال در جمع، حال به هم زن است. می فهمم که همجنس گراها متوجه این موضوع نمی شوند اما بسیاری از ما اینطور احساس می کنیم، مسحیان همین حس را دارند، مسلمانان هم همینطور، و همه همینطور."

آقای گریفین همچنین "نخبگان سیاسی" بریتانیا را متهم کرد که "یک تجربه چند فرهنگی عظیم را به مردم بریتانیا" تحمیل کرده اند.

با این حال چند مرد سیاهپوست و آسیایی که در میان حضار بودند آقای گریفین را به چالش کشیدند.

یکی از این افراد از آقای گریفین پرسید: "می خواهی من کجا بروم؟ من عاشق این کشور هستم. من جزئی از این کشور هستم."

جک استرا، وزیر دادگستری بریتانیا که از اعضاء هیئت پاسخ دهنده بود در این جلسه گفت آنچه حزب ملی بریتانیا را از دیگر احزاب جدا می کند این است که دیگر احزاب در خود "یک قطب نمای اخلاقی دارند... نازی ها از چنین چیزی برخوردار نیستند و متاسفانه BNP هم همینطور."

بارونس وارسی، وزیر جوامع دولت کابینه و نماینده حزب محافظه کار در جمع پاسخ دهندگان درباره آقای گریفین گفت: "او بجز نفرت از برخی گروه ها نظر سیاسی دیگری ندارد."

در جریان ضبط برنامه تظاهرات ضد BNP ادامه داشت و پلیس بریتانیا اعلام کرد شش تظاهرکننده بازداشت شده اند و سه افسر پلیس در مقابله با تظاهر کنندگان مجروح شده اند.

آقای گریفین تظاهر کنندگان را به "حمله به حقوق میلیون ها نفر" دانست که می خواهند حرف های او را بشنوند و "گوش کنند که من به ادعاهای دیگر سیاستمداران چه جوابی خواهم داد."

مطالب مرتبط