پاکستان 'شهر مهم طالبان را تسخیر کرد'

Image caption ارتش پاکستان از سه جهت به وزیرستان جنوبی حمله کرده است

به گفته مسئولان پاکستانی، سربازان ارتش این کشور موفق شده اند شهر کوتکی در وزیرستان جنوبی، که یک نقطه مهم استقرار طالبان به شمار می رفت را تحت کنترل خود بگیرند.

خبرگزاری فرانسه از یک مقام پاکستانی نقل کرده است که این شهر، شبانه و پس از سه روز بمباران و عملیات پاکسازی که کماکان در حال اجراست به دست سربازان پاکستانی افتاد.

کوتکی که حکیم الله محسود فرمانده ارشد طالبان در آنجا مستقر بود، از هفته گذشته که دولت پاکستان عملیات خود در وزیرستان جنوبی را آغاز کرد، صحنه درگیری های شدیدی بوده است.

به خبرنگاران اجازه ورود به این منطقه داده نمی شود و امکان تایید خبر منتشر شده از سوی دولت پاکستان وجود ندارد.

ارتش پاکستان همچنین اعلام کرده است حدود 100 هزار غیرنظامی از منطقه درگیری گریخته اند.

منطقه وزیرستان جنوبی منطقه تجمع اصلی پیکارجویان اسلام گرا در خارج از افغانستان قلمداد می شود.

عملیات ارتش پاکستان پس از انجام یک مجموعه حمله و بمبگذاری از سوی پیکارجویان به اجرا درآمد که در اثر آن بیش از 150 نفر جان خود را از دست دادند و اعتقاد بر آن است این حملات از درون وزیرستان جنوبی سازماندهی شده است.

در هفته گذشته نیز گزارش شده بود که سربازان پاکستانی با پشتیبانی توپخانه، هلی کوپتر و جت های جنگنده برای مدتی کوتاه کنترل شهر کوتکی را در دست گرفتند.

اما در صبح روز سه شنبه 20 اکتبر طالبان با حمله ای دیگر پست های بازرسی ارتش را تخریب کرد و به گفته مقام های محلی هفت سرباز را کشت.

با این وجود ارتش پاکستان اعلام کرد که در ادامه عملیات موفق شده است کنترل خود بر بلندی های اطراف کوتکی که از نظر تاکتیکی اهمیت زیادی داشتند را تثبیت کند.

خبرگزاری فرانسه در روز شنبه 24 اکتبر از یک مقام پاکستانی (بدون ذکر نام) نقل کرد: "گرفتن کوتکی یک دستاورد مهم است زیرا این شهر محل سکونت و استقرار حکیم الله محسود و قاری حسین بود."

گفته می شود قاری حسین از تمرین دهندگان شناخته شده بمبگذاران انتحاری است.

یک گزارشگر بی بی سی در این منطقه از مقام های محلی نقل کرده است که در جریان درگیری های شبانه سه سرباز ارتش و چهار نفر از اعضاء طالبان کشته شده اند.

مطالب مرتبط