دو انفجار در بغداد بیش از ۱۳۰ کشته بر جای گذاشت

Image caption یکی از انفجارها در نزدیکی ساختمان وزارت دادگستری عراق رخ داد

پلیس عراق می گوید بر اثر انفجار دو بمب در مرکز بغداد، بیش از 130 نفر کشته و 500 نفر مجروح شدند.

این مرگبارترین حمله از سال 2007 به این سو در عراق است. دو بمب با فاصله زمانی نزدیکی منفجر شدند.

انفجارها در محل ساختمان وزارت دادگستری و یک مجتمع اداری در نزدیکی منطقه سبز بغداد رخ داد و باعث به بار آمدن خرابی های گسترده ای شد.

ایران و آمریکا انفجارهای امروز را محکوم کرده اند.

این انفجارها به فاصله کمی از یکدیگر، در ساعت 10:30 صبح به وقت محلی (07:30 به وقت گرینویچ)، زمانی رخ دادند که مردم مشغول رفتن به سر کارهای خود بودند و تردد زیاد بود.

این دو انفجار پس از حملات روز نوزدهم ماه اوت انجام می شود که در آن برخورد دو کامیون پر از مواد منفجره به ساختمان دو وزارتخانه به کشته شدن حداقل 100 نفر انجامید.

در آن زمان عراق جنگجویان خارجی را مسبب این حادثه دانست، سوریه را به دخالت داشتن در آن متهم کرد و خواستار انجام تحقیقات از سوی سازمان ملل متحد شد. سوریه دست داشتن در این حادثه را رد کرده بود.

وزارت کشور عراق انفجارهای امروز را با حملات ماه اوت مرتبط دانسته است.

جستجو به دنبال بازماندگان

حملات اخیر با انفجار دو اتومبیل پر از مواد منفجره انجام شد و ستون های دود که از مرکز بغداد به هوا بلند شده بودند در شهر بغداد دیده می شدند.

محل وقوع انفجار در نزدیکی منطقه سبز در بغداد، ناحیه ای که اکثر ادارات و سفارتخانه ها در آنجا قرار دارند و تحت کنترل شدید نظامی است، رخ داد.

یاسمین افضل، کارمند 24 ساله فرمانداری بغداد که یکی از نقاط مورد حمله بود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "دیوارها فرو ریختند و ما مجبور شدیم به خارج فرار کنیم."

این خبرگزاری در گزارش خود مردی را توصیف کرده که در محل حادثه فریاد می زد: "چرا با ما این کار را می کنند؟"

امدادگران مشغول کندن آوار و جستجو به دنبال بازماندگان حادثه در میان خرابه ها هستند و مقام های عراقی می گویند احتمالا تعداد کشته شدگان و مجروحان افزایش خواهد یافت.

گابریل گیت هاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد گفت او که چند کیلومتر دورتر از محل وقوع انفجار قرار داشته، نیروی انفجار را احساس کرده است.

گزارشگر بی بی سی معتقد است هنوز برای مشخص کردن مسبب این حادثه زود است.

اما او معتقد است احتمالا انگشت اتهام به سوی شورشیان و چریک های خارجی گرفته خواهد شد که قصد دارند پیش از انتخابات عراق در میانه ماه ژانویه باعث بی ثباتی شرایط امنیتی شوند.

در مقایسه با یک سال گذشته خشونت ها در عراق به میزان چشمگیری کاهش یافته است اما هنوز وقوع حملات پراکنده در چندین بخش از این کشور ادامه دارد.

مطالب مرتبط