پلیس اسکاتلند 'در حال بازبینی پرونده لاکربی است'

Image caption عبدالباسط مقراحی در کشتن 270 نفر مجرم شناخته شد و به حبس ابد محکوم شد اما مبتلا شدن او به سرطان پروستات و غیرقابل علاج شدن بیماری او شرایط آزادی او را فراهم کرد

بر اساس گزارش ها پلیس اسکاتلند مشغول بررسی مجدد شواهدی است که در جریان تحقیقات درباره انفجار لاکربی در سال 1988 جمع آوری شد.

روزنامه ساندی تلگراف گزارش داده است که پلیس اسکاتلند با کمک کارشناسان پزشکی قانونی مشغول دنبال کردن "چند سرنخ بالقوه" درباره کسانی هستند که در این بمبگذاری دست داشتند.

"بمبگذاری لاکربی" به حادثه ای اطلاق می شود که در روز 21 دسامبر سال 1998 رخ داد و در جریان آن انفجار پرواز شماره 103 خط هواپیمایی Pan Am که از لندن به نیویورک می رفت باعث کشته شدن 259 مسافر آن و 11 نفر در شهر لاکربی اسکاتلند، جایی که لاشه هواپیما به زمین برخورد کرد، شد.

مسئولان دادستانی در اسکاتلند معتقدند عبدالباسط المقراحی، مردی که در سال 2001 به اتهام ایجاد این انفجار مقصر شناخته شد و در ماه اوت سال جاری پس از آزادی به لیبی بازگشت، در انجام این اقدام تروریستی به تنهایی عمل نکرده است.

اعضاء خانواده مسافران بریتانیایی سوار بر هواپیمای منفجر شده با ارسال نامه ای به گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، خواستار انجام تحقیقاتی کامل و مستقل شدند و همچنین از آقای براون تقاضا کرده اند با آنها دیدار کند.

این خانواده ها می گویند امیدوارند تحقیقات مجدد جزئیات بیشتری از حوادثی که به خونبار ترین حادثه اروریستی در بریتانیا منجر شد را آشکار سازد.

یک سخنگوی این خانواده ها گفت: "از سال 1989 شخصیت های برجسته سیاسی مختلف در دولت های وقت موافقت اصولی خود با برگزاری تحقیقات را اعلام کرده اند اما همیشه می گفتند تا زمانی که تحقیقات جنایی در جریان است نمی توان تحقیقات دیگری انجام داد."

آقای مقراحی که به سرطان پروستات مبتلاست و بیماری او به شرایطی غیرقابل درمان رسیده است، با وجود تاکید بر بی گناهی خود به جرم 270 فقره قتل به حبس ابد محکوم شده بود اما پس از هشت سال تحمل زندان، چند روز پس از آنکه از دومین درخواست تجدیدنظر در حکم مجرمیت خود صرفنظر کرد، مورد "ترحم" دستگاه اداری اسکاتلند قرار گرفت و با وجود اعتراض گسترده در بریتانیا و آمریکا، آزاد شد و به لیبی بازگردانده شد.

اما به نوشته ساندی تلگراف ایمیل هایی که میان دادستانی اسکاتلند و خانواده قربانیان رد و بدل شده نشان می دهد که تحقیقات جدیدی در جریان است.

ساندی تلگراف خبر داده که لیندسی میلر، یک دادستان ارشد در اسکاتلند در یکی از این ایمیل ها از وجود مجموعه ای از شواهد "که با هدف یافتن سرنخ های آتی جمع آوری شده بودند" خبر داده است و نوشته: "اکنون که روال تجدید نظر پایان یافته تلقی می شود، پرونده مورد بررسی مجدد قرار دارد و چند سرنخ بالقوه مد نظر قرار دارند."

با این حال این دادستان تاکید کرده است که ارائه توضیح بیشتر در این باره "کار صحیحی نیست."

یک سخنگوی دادستانی اسکاتلند در این باره گفت: "صحبت از بازگشایی پرونده علیه آقای مقراحی در میان نیست و پرونده موجود تنها به کسانی مربوط می شود که همراه با مقراحی در قتل 270 نفر دخالت داشتند."

این مقام یادآوری کرد: "دادگاه برگزار شده موضع دادستانی اسکاتلند را پذیرفت که آقای مقراحی با کمک سرویس های اطلاعاتی لیبی [به انجام این اقدام تروریستی] عمل کرد و تنها نبوده است."

این سخنگوی دادستانی اسکاتلند گفت دادستانی اسکاتلند مایل و قادر بود که در جریان روند تجدید نظر از شواهد موجود دفاع کند که از انجام این روند صرفنظر شد."

لیندسی میلر نیز در یک نامه خود نوشته است: "انتظارات زیادی از [نتایج] برگزاری تجدیدنظر [به سود قربانیان] می رفت اما وقتی از درخواست تجدیدنظر صرفنظر شد، این امیدها اساسا بر باد رفت."

مطالب مرتبط