ابراز انزجار اوباما از انفجارهای ویرانگر در بغداد

اوباما
Image caption اوباما بر ادامه حمایت آمریکا از عراق تاکید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بمبگذاری ها در بغداد که بیش از 130 کشته و 520 زخمی برجای گذاشته را وحشیانه دانسته و محکوم کرده است.

روز یکشنبه (25 اکتبر)، انفجار دو بمب در محل ساختمان وزارت دادگستری عراق و یک مجتمع اداری در نزدیکی منطقه سبز بغداد خرابی های گسترده ای به بار آورد و دست کم 132 کشته و 520 زخمی برجای گذاشت.

رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای این حملات "تکان دهنده" را محکوم کرده و به بازماندگان قربانیان آن تسلیت گفته است.

کاخ سفید می گوید که باراک اوباما با جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق و نوری مالکی، نخست وزیر این کشور از طریق تلفن تماس گرفته و بر ادامه حمایت آمریکا از عراقی ها تاکید کرده است.

حمله روز یکشنبه در بغداد یکی از مرگبارترین حملات از سال 2007 بوده است.

دولت ایران نیز این بمبگذاری ها که هنوز گروهی رسما مسوولیت آن را برعهده نگرفته را محکوم کرده است.

این انفجارها به فاصله کمی از یکدیگر، در ساعت 10:30 صبح به وقت محلی (07:30 به وقت گرینویچ)، زمانی رخ دادند که مردم مشغول رفتن به سر کارهای خود بودند و تردد زیاد بود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با صدور بیانیه ای این حمله "وحشیانه" را محکوم کرده و خواهان دستگیری و محاکمه عاملان آن شده است.

انفجارهای روز یکشنبه پس از حملات روز 19 ماه اوت انجام می شود که در آن برخورد دو کامیون پر از مواد منفجره به ساختمان دو وزارتخانه به کشته شدن حداقل 100 نفر انجامید.

Image caption یکی از انفجارها در نزدیکی ساختمان وزارت دادگستری عراق رخ داد

در آن زمان عراق جنگجویان خارجی را مسبب این حادثه دانست، سوریه را به دخالت داشتن در آن متهم کرد و خواستار انجام تحقیقات از سوی سازمان ملل متحد شد. سوریه دست داشتن در این حادثه را رد کرده بود.

وزارت کشور عراق انفجارهای امروز را با حملات ماه اوت مرتبط دانسته است.

جستجو به دنبال بازماندگان

حملات اخیر با انفجار دو اتومبیل پر از مواد منفجره انجام شد و ستون های دود که از مرکز بغداد به هوا بلند شده بودند در شهر بغداد دیده می شدند.

محل وقوع انفجار در نزدیکی منطقه سبز در بغداد، ناحیه ای که اکثر ادارات و سفارتخانه ها در آنجا قرار دارند و تحت کنترل شدید نظامی است، رخ داد.

یاسمین افضل، کارمند 24 ساله فرمانداری بغداد که یکی از نقاط مورد حمله بود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "دیوارها فرو ریختند و ما مجبور شدیم به خارج فرار کنیم."

این خبرگزاری در گزارش خود مردی را توصیف کرده که در محل حادثه فریاد می زد: "چرا با ما این کار را می کنند؟"

امدادگران مشغول کندن آوار و جستجو به دنبال بازماندگان حادثه در میان خرابه ها هستند و مقام های عراقی می گویند احتمالا تعداد کشته شدگان و مجروحان افزایش خواهد یافت.

گابریل گیت هاوس، گزارشگر بی بی سی در بغداد گفت او که چند کیلومتر دورتر از محل وقوع انفجار قرار داشته، نیروی انفجار را احساس کرده است.

گزارشگر بی بی سی معتقد است هنوز برای مشخص کردن مسبب این حادثه زود است.

اما او معتقد است احتمالا انگشت اتهام به سوی شورشیان و چریک های خارجی گرفته خواهد شد که قصد دارند پیش از انتخابات عراق در میانه ماه ژانویه باعث بی ثباتی شرایط امنیتی شوند.

در مقایسه با یک سال گذشته خشونت ها در عراق به میزان چشمگیری کاهش یافته است اما هنوز وقوع حملات پراکنده در چندین بخش از این کشور ادامه دارد.

مطالب مرتبط