بمبگذاران انفجارهای عراق چه می‌خواهند؟

پلیس عراق می گوید شمار قربانیان دو انفجار انتحاری روز یکشنبه، 26 اکتبر در بغداد، پایتخت این کشور به 155 نفر رسیده است.

دو انفجار در وزارت دادگستری و یک ساختمان دولتی مرگبارترین حمله طی دو سال اخیر بود که بیش از پانصد زخمی بر جای گذاشت.

خشونت های اخیر بغداد نسبت به گذشته تفاوت کرده است. در گذشته، حملات متوجه شهروندان غیرنظامی بود. این کار با هدف برانگیختن تنش های فرقه ای صورت می گرفت.

حملات روز یکشنبه به مانند حملات ماه اوت بغداد متوجه ساختمان های دولتی و خود دولت بوده است.

مقطع زمانی فعلی، برای عراق مهم است و زمانی است که احزاب سیاسی سرگرم آماده شدن برای انتخابات سراسری ژانویه سال آینده هستند.

هدف بمبگذاری ها، از بین بردن باور عمومی نسبت به روند انتخابات و از میان بردن شانس نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای انتخاب مجدد به این سمت است.

ادعای آقای مالکی مبنی بر پایان دادن به خشونت ها، اکنون پوچ و عاری از حقیقت جلوه می کند. همچنین اقدام اخیر او در برداشتن دیوارهای امنیتی در مرکز شهر که برای محافظت در برابر انفجارها بود، به نظر بسیاری از مردم شتابزده و عجولانه ارزیابی شده است.

عراقی ها این سئوال را مطرح می کنند که بمبگذاران چگونه از ایست های بازرسی رد شده و این ساختمان ها را که به شدت از آنها مراقبت می شود، هدف قرار داده اند.

سطح کلی خشونت ها در عراق به طرز چشمگیری کاهش یافته است و احتمال بازگشت به دوران کشتارهای فرقه ای سال های 2006 و 2007 میلادی بعید به نظر می رسد.

مجلس عراق در حال حاضر درگیر مذاکرات برای رسیدن به توافقی در باره قانون جدید انتخابات در این کشور است تا انتخابات ژانویه 2010 در موعد مقرر برگزار شود.

در این میان کسانی که می خواهند دولت را متزلزل کرده و روند سیاسی این کشور را به هم بزنند، در سایه این تحولات، فرصتی یافته اند.

مطالب مرتبط