کاراجیچ در اولین جلسه محاکمه خود در لاهه حاضر نشد

کاراجیج
Image caption آقای کاراجیج می گوید برای تهیه دفاعیه خود به وقت بیشتری نیازمند است

رادوان کاراجیج، رهبر سابق صرب های بوسنی در اولین جلسه دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه، که به اتهامات وی در ارتباط با جنایات جنگی و نسل کشی رسیدگی می کند، حاضر نشده است.

آقای کاراجیج قبلا گفته بود که به دلیل این که به وقت بیشتری برای آماده کردن دفاعیه خود نیاز دارد در جلسه دادگاه در روز دوشنبه 26 اکتبر. حاضر نخواهد شد.

قاضی ارشد دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در یوگوسلاوی سابق، گفت دادگاه کار خود را فردا از سر خواهد گرفت و چنانچه آقای کاراجیج با عدم حضور در دادگاه، رسیدگی به پرونده را مختل کند، ممکن است یک تیم قضایی برای نمایندگی از جانب آقای کاراجیج در نظر گرفته شود.

وکلای مدافع آقای کاراجیج در واکنش به این خبر گفتند که وی فردا نیز به دادگاه نخواهد رفت.

آنان می گویند چنانچه محاکمه به مدت 9 ماه به تعویق نیافتد، موکلشان در دادگاه حاضر نخواهد شد.

آقای کاراجیچ متهم به ارتکاب11 فقره جنایت جنگی در ارتباط با جنگ بوسنی در دهه 1990 است.

وی کلیه این اتهامات را رد کرده است.

دادگاه لاهه اخیرا یک افسر صرب بوسنی را به جرم کشتار هشت هزار نفر از مسلمانان درسربرنیتسا به ۳۰ سال حبس محکوم کرد.

میلوراد توربیچ، در جریان نسل کشی مسلمانان شخصا در برنامه ریزی ها و انتخاب محل کشتار مشارکت داشته و از مسئولان درجه اول جنایات سال ۱۹۹۵ در یوگسلاوی سابق شناخته شده است. درماه ژوئیه سال ۱۹۹۵ نیروهای صرب بوسنی به سربرنیتسا حمله ور شده و با غافلگیر کردن اهالی به یکی از وحشیانه ترین کشتارهای جنگ داخلی دست زدند و حدود ۸ هزار مرد و پسر نوجوان را قتل عام کردند.

سربرنیتسا در آن موقع منطقه تحت حفاظت سازمان ملل متحد بود و نیروهای هلندی که فقط به سلاحهای سبک مجهز بودند مسئولیت حفظ امنیت آن را بر عهده داشتند. رادوان کاراجیچ و راتکو ملادیچ فرمانده نظامیان صرب بوسنی مسئول اصلی این واقعه شناخته شدند.

مطالب مرتبط