انفجار در پاکستان دهها کشته برجای گذاشته است

انفجار در پیشاور
Image caption انفجار پیشاور بیش از هشتاد کشته و دهها زخمی برجای گذاشته است

وقوع یک انفجار در پاکستان بیش از ۹۰ کشته و ۲۰۰ تن زخمی به جا گذاشته است.

روز چهارشنبه، ۲۸ اکتبر (۶ آبان)، یک خودرو بمب گذاری شده در یک بازار پر ازدحام در شهر پیشاور، مرکز ایالت شمال غرب پاکستان، منفجر شد و به گفته منابع محلی، بیش از ۹۰ نفر را کشت و ۲۰۰ نفر را زخمی کرد.

بازار محل انفجار عمدتا به فروش کالاهای مخصوص زنان اختصاص داشت و در نتیجه، اکثر قربانیان این بمب گذاری زنان بوده اند.

براساس گزارش های رسیده، وقوع این انفجار باعث آتش سوزی در فروشگاه های نزدیک محل بمب گذاری شد و یک ساختمان نیز به طور کامل فرو ریخت.

تصاویر تلویزیونی ماموران امداد و افراد محلی را نشان می دهد که برای نجات کسانی که ممکن است زیر آوار مانده باشند تلاش می کنند.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این بمب گذاری را برعهده نگرفته اما احتمال می رود که طالبان پاکستانی این بمب گذاری را انجام داده باشد.

از آغاز ماه اکتبر سال جاری، عملیات طالبان در مناطق مختلف پاکستان شدت گرفته و در جریان آن تا کنون حدود دویست نفر کشته شده اند.

حادثه بمب گذاری در پیشاور با سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به پاکستان همزمان بوده است.

واکنش کلینتون

پس از انتشار اخبار این واقعه، خانم کلینتون در یک کنفرانس خبری در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، گفت که ایالات متحده دوش به دوش پاکستان در مبارزه با "گروه های افراطی و بی رحم" شرکت می کند.

Image caption کلینتون بر حمایت از مبارزه پاکستان علیه افراطگرایان تاکید نهاده است

وی افزود که پاکستان در مقابله با گروه های تندرو که مردم بی گناه را به قتل می رسانند و آرامش آنان را بر هم می زنند تنها نخواهد ماند.

انگیزه سفر هیلاری کلینتون به پاکستان ابراز نگرانی دولت ایالات متحده در مورد تشدید عملیات گروه های تندرو در پاکستان بوده است.

بمب گذاری روز چهارشنبه در حالی گزارش می شود که ارتش پاکستان به عملیات تهاجمی خود علیه افراد مسلح طالبان در مناطق قبیله نشین وزیرستان جنوبی ادامه می دهد.

این عملیات از هفته گذشته و به منظور بیرون راندن افراد مسلح طالبان از یکی از مراکز اصلی تحت تسلط این گروه در خاک پاکستان آغاز شد و همچنان ادامه داشته است.

پیش از آغاز این عملیات، طالبان پاکستانی هشدار داده بودند که به تلافی کشته شدن بیت الله محسود، رهبر سابق این گروه، عملیات خود در تمامی نقاط پاکستان را شدت خواهند بخشید.

بیت الله محسود در ماه اوت سال جاری ظاهرا در حمله یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به محل اقامت او کشته شد و حکیم الله محسود به جای او رهبری این گروه را برعهده گرفت.

برخی ناظران حکیم الله محسود را به مراتب تندروتر از بیت الله توصیف کرده اند.

مطالب مرتبط