آمریکا به طالبان پول می دهد از خشونت دست بکشند

Image caption طالبان حملات خود علیه نیروهای به رهبری آمریکا را افزایش داده اند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا امروز قانونی را امضا خواهد کرد که به فرماندهان نظامی آمریکا در افغانستان اجازه می دهد به اعضای طالبان که اقدامات خشونت آمیز علیه دولت افغانستان را کنار گذاشته اند، پول بدهند.

این گونه پرداخت های مجوز دار به طور گسترده توسط فرماندهان آمریکا در عراق مورد استفاده است. آنها به پیکارجویان پول می دهند تا متقاعدشان کنند گروه خود را رها کنند.

یک میلیارد و سیصد میلیون دلاری که برای "برنامه واکنش اضطراری فرماندهان آمریکایی در عراق و افغانستان" (سی ایی آر پی)، در نظر گرفته شده است در اصل برای پاکسازی جاده ها از مین و مواد منفجره، حفر چاه و تامین سایر کمک های انسانی اضطراری برای مردم عراق و افغانستان بوده است.

اما دقیقا ذکر نشده است که فرماندهان نظامی تا چه میزانی از این بودجه را اجازه دارند صرف جذب شورشیانی کنند که از اقدام های خشونت آمیز در دو کشور دست کشیده اند.

ریچارد لیستر، گزارشگر بی بی سی در واشنگتن، به نقل از حامیان برنامه سی ایی آر پی می گوید که این برنامه کمک کرده است که حدود نود هزار عراقی که پیشتر شهروندانی متخاصم تلقی می شدند، گروه های شبه نظامی محلی تشکیل دهند و از شهرک ها در مقابل پیکارجویان محافظت کنند.

گفته شده است که این برنامه به کاهش خشونت در عراق کمک کرده است. اکنون این برنامه قرار است در افغانستان اجرا شود.

بنا به یک ماده قانونی که در لایحه دفاعی سالانه آمریکا درج شده است، فرماندهان نظامی می توانند از بودجه برنامه سی ایی آر پی برای "جذب پیکارجویانی که از خشونت علیه دولت افغانستان دست کشیده اند و همچنین بازگرداندن آنها به جامعه افغان" استفاده کنند.

سناتور کارل لوین، رئیس کمیته سرویس های مسلح در سنای آمریکا، می گوید به نظر او فرماندهان نظامی از بودجه جدید برای پرداخت اعضای سابق طالبان در افغانستان استفاده خواهد شد تا آنها به محافظت از محل زندگی خود کمک کنند.

مطالب مرتبط