هشدار دانمارک درباره مذاکرات آب و هوایی

لارس لوکه راسموسن
Image caption لارس لوکه راسموسن - نخست وزیر دانمارک

نخست وزیر دانمارک می گوید گمان نمی کند در اجلاس تغییرات آب و هوایی در کپنهاگ در ماه دسامبر، توافقنامه جامعی به تصویب نهایی برسد.

لارس لوکه راسموسن این اظهارات را پیش از اجلاس سران اتحادیه اروپا که مسئله تغییرات آب و هوایی یکی از موضوعات اصلی آن خواهد بود، بیان کرد.

در اجلاس ماه دسامبر سازمان ملل در کپنهاگ، که بسیاری مشتاقانه در انتظار آن هستند، تلاش خواهد شد معاهده ای به تصویب برسد که جایگزین پروتکل کیوتو سازمان ملل متحد شود.

اما آقای راسموسن گفت تصور نمی کند شرکت کنندگان در این اجلاس به توافقی نهایی درباره کاهش گازهای گلخانه ای برسند.

او گفت: "ما فکر می کنیم تصمیم گرفتن درباره همه جزئیات معاهده ای که از لحاظ قانونی الزام آور باشد، ممکن نیست."

با این حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، گفت حتی اگر معاهده جدیدی در کپنهاگ امضا نشود، او اطمینان دارد که در این اجلاس توافقی سیاسی به دست خواهد آمد.

او گفت: "ما سطح انتظاراتمان را پایین نمی آوریم. اگر ما بتوانیم روی چهار عنصر سیاسی توافق کنیم، نشانه ای از پیروزی در مقابله با تغییرات آب و هوایی است."

در اجلاس دو روزه رهبران اتحادیه اروپا که امروز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۷ آبان) در بروکسل آغاز می شود، این رهبران تلاش خواهند کرد اختلافاتشان بر سر این را که هر یک از کشورهای عضو این اتحادیه چقدر برای کنار آمدن با تاثیرات گرمایش زمین به کشورهای در حال توسعه کمک کنند، کنار بگذارند.

کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده که کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۳ سالانه تا ۱۵ میلیارد یورو (۲۲ میلیارد دلار) برای این منظور به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.

اما گروه های محیط زیستی می گویند اروپا باید خود را برای پرداخت دو برابر این مبلغ و حتی بیشتر آماده کند.

این طور تصور می شود که تعهد جدی اتحادیه اروپا به کمک مالی به کشورهای در حال توسعه، حتی برای توافق بر سر چارچوب معاهده جدید ضروری است.

گفتگوهای هفته پیش وزیران اقتصادی اتحادیه اروپا درباره نحوه تامین این کمک های مالی با شکست مواجه شد چون آنها درباره نحوه تقسیم این هزینه ها با هم اختلاف نظر داشتند.