نیروهای عراقی در ارتباط با بمبگذاری ها دستگیر شدند

Image caption بیش از صد و پنجاه نفر در بمبگذاری های انتحاری کشته شدند

عراق بیش از شصت نفر از اعضای نیروهای امنیتی این کشور، از جمله یازده افسر ارشد را در ارتباط با بمبگذاری های انتحاری روز یکشنبه (26 اکتبر)، دستگیر کرده است.

در این حادثه بیش از صد و پنجاه نفر کشته و بیش از پانصد نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت دفاع عراق می گوید دستگیر شدگان از جمله نیروهایی بوده اند که برای مراقبت از ناحیه ای که بمبگذاری ها در آن رخ داد، اعزام شده بودند.

در میان آنها فرماندهان پانزده ایستگاه بازرسی بوده اند که در ناحیه بمبگذاری برپا شده بود. یازده تن از آنها افسر ارشد نیروهای امنیتی محسوب می شوند.

شصت و یک نفری که دستگیر شده اند در حال حاضر در حبس هستند تا بازجویی از آنها انجام شود.

گزارشگران می گویند ابعاد بمبگذاری ها تردیدهای تازه ای را در باره توانایی نیروهای امنیتی عراق و همچنین آسیب پذیر بودن آنها در مقابل نفوذ شورشیان به وجود آورده است.

بسیاری معتقدند که امکان انتقال دو بمب بزرگ و قدرتمند بدون کمک نیروهای امنیتی که در مرکز بغداد و محل ادارات دولتی مستقر هستند، غیرممکن بوده است.

در همین حال وزارت امور خارجه عراق هشدار داده است که آمریکا لازم است بیشتر در امور امنیتی عراق دست داشته باشد.

هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، گفته است که رخداد انفجارهای بزرگ اخیر بار دیگر نشان داده است که کشورش به تعهد بیشتر آمریکا نسبت به وضعیت امنیتی عراق نیاز دارد.

آقای زیباری به بی بی سی گفت اگر وضعیت امنیتی بدتر شود شاید پنتاگون وادار شود جدول زمانی تعیین شده برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق را بازنگری کند.

او همچنین مصرانه از سازمان ملل متحد خواست در مورد دخالت های خارجی در عراق تحقیق کند و سوریه را به دست داشتن در این بمبگذاری ها متهم کرد. سوریه این اتهام را رد کرده است.

در دو سال گذشته بمبگذاری در ابعاد حادثه روز یکشنبه رخ نداده بود.

مطالب مرتبط