زیمبابوه به مقام سازمان ملل اجازه ورود نداد

Image caption منفرد نواک از فرودگاه زیمبابوه به آفریقای جنوبی منتقل شد

منفرد نواک، بازرس سازمان ملل متحد که موارد شکنجه در کشورهای مختلف جهان را پیگیری می کند، می گوید در پی اخراجش از زیمبابوه علیه دولت این کشور نامه ای شدید الحن تدوین و از مقام هایی که مسئول این تصمیم گیری بوده اند، شکایت خواهد کرد.

آقای نواک با این که دعوتنامه ای کتبی از مورگان چانگیرای، نخست وزیر زیمبابوه در اختیار داشته است، هنگام ورود به فرودگاه حراره بازداشت و با اولین پرواز به آفریقای جنوبی منتقل شده است.

او گفت او درصدد بوده است در طی یک هفته اقامت در زیمبابوه تحقیقاتی را در باره افزایش خشونت، از جمله آدم ربایی، اذیت و ارعاب، در مناطق روستایی زیمبابوه انجام دهد.

آقای نواک گفت ممنوع شدن او از ورود به زیمبابوه هشداری است در مورد ساختار قدرت در دولت زیمبابوه.

حزب آقای چانگیرای در حال حاضر دولت اتحاد در زیمبابوه را تحریم کرده است چون با رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه و متحدانش اختلاف نظر دارد.

فرستاده سازمان ملل به بی بی سی گفت: "من در هیچ کشور دیگری با این رفتار مواجه نشده ام. نمی شود که از یک طرف بازرس سازمان ملل را دعوت کرد تا با نخست وزیر یک کشور ملاقات کند و از سوی دیگر مقام دیگری به مسئولان فرودگاه دستور دهد از ورودش جلوگیری کنند."

او گفت رفتاری که با او شده است کاملا نشان می دهد بخشی از دولت اتحاد راضی نیست "شکنجه هایی که در حال حاضر در جریان است"، ارزیابی شود.

مورگان چانگیرای و حزب دی ام سی او از دو هفته پیش همکاری خود را با دولت اتحاد متوقف کرد و حزب زانو پی اف رابرت موگابه را متهم کرد که تعهدش به تقسیم قدرت را زیر پا گذاشته است.

مطالب مرتبط