اختلاف اعضای اتحادیه اروپا بر سر تغییرات جوی

Image caption بعضی کشورهای اروپایی نسبت به خدشه دار شدن اعتبار اتحادیه اروپا هشدار داده اند

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر میزان کمک های آب و هوایی به ملت های در حال توسعه دچار اختلاف شده اند.

مجارستان و لهستان گفته اند اعضای ثروتمندتر اتحادیه اروپا باید بیشتر این کمک ها را تقبل کنند.

گوردون باجنای نخست وزیر مجارستان در آغاز نشست سران در بروکسل گفت تقسیم برابر هزینه ها در بین کشورهای اتحادیه اروپا "غیرقابل پذیرش" است.

فردریک راینفلت نخست وزیر سوئد نیز که ریاست این نشست دو روزه را بر عهده دارد هشدار داده اعتبار اتحادیه اروپا در خطر است.

در جریان نشست سران، کشورهای عضو همچنین باید بر سر نحوه تصویب پیمان لیسبون توسط رئیس چک اتحادیه تصمیم گیری کنند.

شکاف درونی

نخست وزیر سوئد از رهبران اتحادیه اروپا خواسته است با باز کردن کیف های پول خود آمریکا، ژاپن و سایر کمک کنندگان اصلی را تشویق کنند به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با تغییرات آب و هوایی یاری رسانند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس فردریک راینفلت پیش از آغاز نشست سران گفت "تعیین مبلغی مشخص راه را برای آنکه سایرین نیز به نوبه خود کمک کنند هموار می کند."

او هشدار داد در غیراینصورت کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل متحد که قرار است در دسامبر در کپنهاگ برگزار شود زیر سوال خواهد رفت.

اما تنها ساعاتی پس از آغاز نشست سران، رهبران مجارستان و لهستان تقسیم برابر هزینه ها در بین 27 عضو اتحادیه را غیرممکن دانسته و گفتند بسیاری دیگر از اعضای این اتحادیه نیز از آنها حمایت می کنند.

هشدار دانمارک

نخست وزیر دانمارک گفته است گمان نمی کند در اجلاس تغییرات آب و هوایی در کپنهاگ در ماه دسامبر، توافقنامه جامعی به تصویب نهایی برسد.

لارس لوکه راسموسن این اظهارات را پیش از اجلاس سران اتحادیه اروپا که مسئله تغییرات آب و هوایی یکی از موضوعات است، بیان کرد.

در اجلاس ماه دسامبر سازمان ملل در کپنهاگ، که بسیاری مشتاقانه در انتظار آن هستند، تلاش خواهد شد معاهده ای به تصویب برسد که جایگزین پروتکل کیوتو سازمان ملل متحد شود.

اما آقای راسموسن گفت تصور نمی کند شرکت کنندگان در این اجلاس به توافقی نهایی درباره کاهش گازهای گلخانه ای برسند.

او گفت: "ما فکر می کنیم تصمیم گرفتن درباره همه جزئیات معاهده ای که از لحاظ قانونی الزام آور باشد، ممکن نیست."

با این حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفته است حتی اگر معاهده جدیدی در کپنهاگ امضا نشود، او اطمینان دارد در این اجلاس توافقی سیاسی به دست خواهد آمد.

او گفت: "ما سطح انتظاراتمان را پایین نمی آوریم. اگر بتوانیم روی چهار عنصر سیاسی توافق کنیم، نشانه ای از پیروزی در مقابله با تغییرات آب و هوایی است."

در اجلاس دو روزه رهبران اتحادیه اروپا که امروز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۷ آبان) در بروکسل آغاز شده است، این رهبران تلاش خواهند کرد اختلافاتشان بر سر این را که هر یک از کشورهای عضو این اتحادیه چقدر برای کنار آمدن با تاثیرات گرمایش زمین به کشورهای در حال توسعه کمک کنند، کنار بگذارند.

کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده که کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۳ سالانه تا ۱۵ میلیارد یورو (۲۲ میلیارد دلار) برای این منظور به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.

اما گروه های محیط زیستی می گویند اروپا باید خود را برای پرداخت دو برابر این مبلغ و حتی بیشتر آماده کند.

این طور تصور می شود که تعهد جدی اتحادیه اروپا به کمک مالی به کشورهای در حال توسعه، حتی برای توافق بر سر چارچوب معاهده جدید ضروری است.

گفتگوهای هفته پیش وزیران اقتصادی اتحادیه اروپا درباره نحوه تامین این کمک های مالی با شکست مواجه شد چون آنها درباره نحوه تقسیم این هزینه ها با هم اختلاف نظر داشتند.

مطالب مرتبط