دولت کودتایی هندوراس با رئیس جمهور برکنار شده به توافق رسید

زلایا
Image caption زلایا: سرانجام دموکراسی به هندوراس بازگشته است

دولت انتقالی هندوراس از دستیابی به توافق با رئیس جمهوری برکنار شده این کشور خبر داده است.

روز جمعه، 30 اکتبر (8 آبان)، روبرتو میچلتی، رئیس جمهوری دولت انتقالی هندوراس، اعلام کرد که با مانوئل زلایا، رئیس جمهوری این کشور که توسط نظامیان از کار برکنار شده بود، به توافقی برای حل بحران سیاسی این کشور دست یافته است.

براساس این توافق، یک دولت وحدت ملی با شرکت گروه های مختلف سیاسی و به رهبری آقای زلایا طی سه ماه آینده بر این کشور حکومت خواهد کرد.

روز 28 ماه ژوئن سال جاری، نظامیان هندوراس آقای زلایا را کوتاه مدتی قبل از برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی بازداشت و به خارج از کشور تبعید کردند و آقای میچلتی به عنوان رئیس جمهوری موقت تا زمان برگزاری انتخابات زمام امور را در دست گرفت.

نظامیان در دفاع از اقدام خود گفتند که مانوئل زلایا در نظر داشت با تغییر در قانون اساسی، محدودیت یک دوره ریاست جمهوری را از میان بردارد و راه را برای انتخاب مجدد خود هموار سازد.

اقدام ارتش انتقاد گسترده کشورهای قاره آمریکا از جمله ایالات متحده را، که روابط چندان دوستانه ای هم با آقای زلایا نداشت، در پی آورد و این کشورها کودتای هندوراس را به عنوان نادیده گرفتن موازین دموکراسی و مداخله نظامیان در امور سیاسی محکوم کردند.

با اینهمه، رئیس جمهوری برکنار شده بر بازگشت به قدرت و تکمیل دوره ریاست جمهوری خود در ماه ژانویه سال آینده تاکید داشته و یک بار هم در روز 21 سپتامبر به منظور کسب قدرت به کشور بازگشت و از آن زمان در سفارت برزیل در پایتخت هندوراس اقامت داشته است.

به گفته مانوئل زلایا، پیش نویس توافق اخیر روز جمعه امضا می شود اما براساس قوانین هندوراس، اجرای آن مستلزم تایید دادگاه عالی و تصویب کنگره - پارلمان هندوراس - است.

وی توافق به دست آمده را به منزله "اعاده دموکراسی به هندوراس" توصیف کرده و گفته است که طبق این توافقنامه، تا خاتمه دوره ریاست جمهوری خود در پایان ماه ژانویه به قدرت باز می گردد.

مذاکرات دو رئیس جمهوری

توافق اعلام شده در روز جمعه حاصل آخرین دور مذاکرات طولانی نمایندگان آقایان زلایا و میچلتی است که روز گذشته برگزار شد و هدف از آن حل و فصل بحران سیاسی ناشی از مداخله نظامیان بوده که طی چهار ماه گذشته ادامه اعتراضات طرفداران مانوئل زلایا و تلاش نیروهای دولتی برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی را همراه داشته است.

Image caption میچلتی: اجرای توافق اخیر مستلزم تایید دادگاه عالی و تصویب کنگره است

اعلام توافق بین دو طرف با استقبال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا مواجه شده که از آن با عنوان تحولی تاریخی در راستای تحکیم دموکراسی در منطقه ستایش کرده است.

اگرچه دولت آمریکا برکناری آقای زلایا را محکوم کرده بود، اما طرفداران رئیس جمهوری سابق هندوراس گفته بودند که ایالات متحده برای وادار کردن دولت کودتا به رعایت موازین دموکراسی اقدام عملی موثری صورت نداده است.

گفته می شود که اخیرا یکی از مقامات وزارت امور خارجه ایالات متحده به دولت انتقالی هشدار داده بود که حمایت بین المللی از انتخابات ریاست جمهوری، که قرار است در آخر ماه نوامبر برگزار شود، مستلزم حل و فصل بحران کنونی است.

بامداد روز جمعه، روبرتو میچلتی در یک نشست خبری اعلام کرد که به نمایندگان خود در مذاکرات آشتی ملی دستور داده است تا توافقی را برای سهیم شدن نیروهای سیاسی مختلف در قدرت امضا کنند.

وی افزود که در این توافقنامه، مساله مناقشه برانگیز بازگشت آقای زلایا به قدرت تا پایان دوره ریاست جمهوری او نیز گنجانده شده است هر چند اجرای این بند از توافقنامه تنها در صورت تایید دادگاه عالی و تصویب نمایندگان کنگره هندوراس امکانپذیر است.

پیش از این، دادگاه عالی هندوراس، که مفسر قانون اساسی این کشور است، نظر داده بود که مانوئل زلایا قانون اساسی را نادیده گرفته و بر این اساس، نمایندگان کنگره به برکناری او رای دادند.

در پی رای کنگره، روبرتو میچلتی، که ریاست کنگره را برعهده داشت، طبق قانون اساسی به عنوان رئیس جمهوری انتقالی سوگند یاد کرد.

به گفته ناظران، بعید به نظر می رسد که دادگاه عالی و کنگره هندوراس توافق اخیر بین دو طرف برای ادامه زمامداری مانوئل زلایا برای سه ماه دیگر را رد کنند.

مطالب مرتبط